Lekcje


 



Z uwagi na zamknięcie Muzeum wszystkie warsztaty stacjonarne są odwołane. 

 

Oferta skierowana do grup zorganizowanych.

Lekcje, czyli kreatywne zwiedzanie muzeum to alternatywa dla oferty warsztatowej. Łączy merytoryczne przedstawienie aktualnych wystaw z dodatkowymi działaniami manualnymi realizowanymi głównie w przestrzeni wystawy. Dyskusje i aktywności przeplatają się tu z elementami wykładu.

Czas trwania lekcji: 45 min

 

Fabryka pełna wynalazków – grupy szkolne (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum)

Czy rzeczywiście Jan Gutenberg wynalazł druk? Czy James Watt był pierwszym, który wykorzystał parę jako siłę napędową? Zapraszamy w podróż w świat historii, nauki i techniki podczas lekcji muzealnej „Fabryka pełna wynalazków”. Maszyny włókiennicze i inne obiekty zgromadzone w muzeum będą pretekstem do opowieści na temat wynalezienia maszyny parowej, komputera, krosna tkackiego, żelazka i nie tylko.

 

Para – buch! Muzeum – w ruch! – grupy szkolne (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum)

Dlaczego gwizdek czajnika gwiżdże, gdy gotuje się woda? W jaki sposób para wodna może wprawić w ruch całą fabrykę? Na te i wiele innych pytań dotyczących pary i możliwości jej wykorzystania spróbujemy odpowiedzieć podczas lekcji muzealnej „Para – buch! Muzeum – w ruch!”. Heron, Newcomen, Watt i Stephenson to tylko niektóre osoby, których wynalazki i odkrycia pojawią się w trakcie zajęć. Sprawdźcie sami.

 

Kręć się, kręć wrzeciono (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum)

„Kręć się, kręć wrzeciono, wić się tobie wić! Ta pamięta lepiej, czyja dłuższa nić!” Jak skręcić nitkę? Jak utkać tkaninę? Jeśli nie wiesz, to na pewno dowiesz się tego poznając zasadę działania maszyn włókienniczych zgromadzonych w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Lekcji towarzyszą pokazy i prezentacje działających krosien, co pozwoli jeszcze lepiej zobrazować proces powstawania tkanin.

 

Łódzkie legendy (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum)

Dawno, dawno temu, za siedmioma lasami i 19 rzekami powstała Łódź ze swoimi kominami. Jednak nie o tym będzie ta lekcja. Opowiemy Wam za to o Pannie Piotrkowskiej i diable z maszyny parowej. Wspomnimy też o założycielu Łodzi – Januszu, o powstaniu herbu naszego miasta i o podkowie pana Geyera. Po tej lekcji już nikt nie spojrzy na Łódź tak, jak wcześniej.  

 

Od włókna do tkaniny

Czy tkanina może powstać z foliówki albo z nici jedwabnika? Skąd się biorą wełna i bawełna? Ile zastosowań ma len?  Co wspólnego mają ze sobą: tkanina poliestrowa, plastikowa butelka oraz płyta CD? Odpowiedzi na te pytania poznacie podczas lekcji „Od włókna do tkaniny”. Dowiecie się także z jakich rodzajów włókien powstają materiały w różnych krajach oraz do czego są one wykorzystywane. A pod koniec lekcji okaże się, czy możemy rozpoznać materiał posługując się jedynie zmysłem dotyku…

 

Co ma Geyer do Górniaka

Dlaczego Biała Fabryka jest białą i kto ją wybudował? Ilu ludzi pracowało tutaj przed stu laty, co produkowali, dlaczego budynek wygląda jak średniowieczny zamek? Tego wszystkiego dowiecie się podczas lekcji „Co ma Geyer do Górniaka?”. Zajęcia, przeznaczone dla dzieci i młodzieży na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej, dotyczą tematu: rodzina Geyerów i jej wpływ na rozwój Łodzi. Nie zalejemy was morzem informacji, ale przysłowie „Po nitce do kłębka” nabierze dosłownego znaczenia! Przygotujcie się na solidną porcję dobrej zabawy podczas której, trochę przy okazji, łykniecie co nieco wiedzy, jak ważną rolę odegrała w naszym mieście wielopokoleniowa rodzina Geyerów i gdzie do tej pory możecie odnaleźć ślady ich pracy i życia.

 

Kontakt do Działu Edukacji: 

nr tel. 500 527 855, 42 684 61 15 

edukacja@cmwl.pl

Dowiedz się więcej


Oprowadzania

Zachęcamy do udziału w oprowadzaniach po aktualnych wystawach stałych i czasowych.

Jak to działa

Co zrobić, aby wziąć udział w wybranych zajęciach.

Warsztaty

Zajęcia dla grup zorganizowanych oraz uczestników indywidualnych.