Wydarzenia


15.04.2018 r., g.15.00

Łódzkie WątkiPunktem wyjścia do rozmowy o miejskich przekształceniach podczas najbliższego spotkania „Łódzkie Wątki”, które poprowadzi dr Adam Sitarek z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego, będzie znajdująca się w naszych zbiorach, zabytkowa mapa pochodząca z 1942 r. Wydrukowany w pracowni „B. Kotkowski & C. O., A. G.” i zachowany w idealnym stanie plan ówczesnej Litzmannstadt, będzie można porównać z mapami przedstawiającymi miasto w latach powojennych, aż do dnia dzisiejszego. Dzięki temu uczestnicy będą mogli prześledzić proces przemian, jakie zaszły w obrębie przestrzeni miejskiej Łodzi, począwszy od zmiany nazw ulic, na pojawieniu się nowych dzielnic skończywszy. Obok zabytkowej mapy zaprezentowane zostaną także niemieckie plany przebudowy Łodzi, zarówno jej tkanki miejskiej, infrastruktury, jak i struktury narodowościowej.

Uczestnicy spotkania z dr. Adamem Sitarkiem w oparciu o mapy, zdjęcia, wycinki prasowe oraz niemiecki film dokumentalny z lat 40. XX w., porozmawiają o planach gruntownej modernizacji miasta jakie pojawiły się podczas drugiej wojny światowej. Będą mieli szansę przekonać się, jak daleko idące zmiany zamierzano przeprowadzić i co było w nich unikatowego. Jak mówi dr Adam Sitarek: „Łódź w okresie II wojny światowej była jednym z najbardziej znaczących ośrodków miejskich III Rzeszy, zgodnie z planami okupanta miała stać się wzorcowym przykładem przebudowy dawnego polskiego zaniedbanego miasta”. Niemieckie plany zakładały całkowitą przebudowę Łodzi i przekształcenia jej w miasto idealne nie tylko pod względem urbanistycznym, ale także tożsamościowym. Kwietniowe spotkanie będzie próbą wskazania różnic pomiędzy przestrzenią dawnej Litzmannstadt i obecnej Łodzi.

Dzięki spotkaniom „Łódzkie Wątki” nasze Muzeum chce przybliżyć historię miasta i proces kształtowania się jego tożsamości. „Chcemy, aby nasze Muzeum stało się miejscem, w którym spotykamy się, słuchamy, ale i dyskutujemy. Miejscem, gdzie będziemy poruszać tematy bardzo aktualne, ale też będziemy wracać do przeszłości, przypominać historie mniej znane, a ważne dla Łodzi” – mówi Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju i Upowszechniania CMWŁ Magda Komarzeniec. Do udziału w comiesięcznych spotkaniach zaprasza każdego, kto chce odkrywać nowe treści miasta i współtworzyć miejskie opowieści, wzbogacając tym samym obraz Łodzi.

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście od budynku D)

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.

Bilety: normalny: 6 zł, ulgowy: 4 zł

CZYTAJ RÓWNIEŻ

MAMY wenę – warsztat dla mam

Mamy wciąż myślą o swoich pociechach. Chcą być blisko, jak najbliżej swojego maluszka i pragną mu dać jak najwięcej miłości.

sPLOTY warsztaty technik tkackich

Wszystkich pragnących doskonalić swój warsztat tkacki, bądź dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą tradycyjną techniką,

Polskie duchy. Spotkanie z prof. Janis Jefferies

22 czerwca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa będzie gościć prof. Janis Jefferies, była studentka Magdaleny Abakanowicz, znana artystka, krytyk sztuki i naukowiec. Spotkanie poświęcone będzie wspomnieniom Jefferies o jej mentorce. 

CZY TKANINY STROJĄ MINY?

Czy tkaniny stroją miny? Czy potrafią zamienić się w nieprawdopodobne zwierzęta, stwory lub rośliny?

Oprowadzanie Adama Leja oraz wykład Marcina Różyca

Zapraszamy na wykład Marcina Różyca zatytułowany „Pionierska, nowatorska, potężna Lola Prusac”.