Wydarzenia


02.06.2018 r., g. 12.30

SPOTKANIE Z JOLANTĄ KRÓLIKOWSKĄ I WARSZTATY "RAZEM TWORZYMY ŚWIAT"Spotkanie z Jolantą Królikowską: godz.12:30 
Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście przez Budynek D)

Warsztaty: godz.13:30
Budynek C, III piętro, sala warsztatowa (wejście przez Budynek D)

Bilety:
normalny 6 zł, ulgowy 4 zł (spotkanie)
normalny 12 zł, ulgowy 8 zł (warsztaty)

Zapraszamy na spotkanie z Jolantą Królikowską, właścicielką kolekcji lalek prezentowanych aktualnie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. 

Urodzona w Łodzi artystka, podróżniczka, prezeska Fundacji Jomi, która od lat prowadzi i wspiera działania mające na celu poprawienie życiowej, materialnej i społecznej sytuacji mieszkańców Afryki. Artystka podróżuje po świecie w poszukiwaniu twórczych inspiracji, jak również lalek do swojej kolekcji. Pierwsza, zakupiona została w Ugandzie jako podarunek dla głuchoniemej dziewczynki. Dała ona początek kolekcji. 

21 lalek z Afryki i Ameryki Łacińskiej, wśród nich, te które są opiekunkami domu, rodziny, amuletem chroniącym przed złem. O niektórych mówi się, że mają duszę...

Prezentowane w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi lalki pochodzą z różnych krajów, mają ubrania w charakterystycznych dla swego regionu kolorach, krojach i powstały z tkanin wykonywanych znanymi od pokoleń technikami. Przypominają wyglądem mieszkańców krain, z których pochodzą. Za każdą z nich stoi historia - niektóre były darem dla kolekcjonerki, inne pochodzą z warsztatów lokalnych artystów, jeszcze inne zostały zakupione specjalnie do kolekcji.

Prezentacji towarzyszy album „Dzieci świata - Children of the world”, zawierający portrety dzieci i oryginalnych lalek pochodzących z najróżniejszych zakątków naszego globu.

Po spotkaniu zapraszamy na warsztaty, podczas których spróbujemy poszukać odpowiedzi na pytania: czy jesteśmy bardziej różni czy podobni do siebie? Czy dorośli mają przytulanki? Jaki byłby Twój przekaz do ludzkości, gdybyś znalazł się na stacji kosmicznej, która za chwilę straci łączność z Ziemią? Czy warto być dla siebie miłym? Podczas warsztatów spróbujemy odpowiedzieć na te mniej lub bardziej poważne pytania! Dowiemy się też, jakie stroje noszą niektóre afrykańskie plemiona i z czego słynie Peru. Będziemy też projektować współczesne ubrania inspirowane egzotyczną modą lub stworzymy własną, nowoczesną wersję tradycyjnej lalki!

Warsztaty dla dzieci od lat 7

Na warsztat obowiązują zapisy. Zgłoszenia pod nr tel. 500 527 855 w godz. 8:00-16:00 (pon.-pt.).

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Urodziny Łodzi w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Zapraszamy do świętowania 595. Urodzin Łodzi

GMF TOP 10 - Tangata Quintet

Specyficzny styl kompozytorski Piazzolli, tzw. tango nuevo był w dużej mierze kreowany przez zespół samego kompozytora – Quinteto Nuevo Tango.

Warsztat „EPI, MEZO, KATA, czyli budowanie świata"

Jakie procesy zachodzą we wnętrzu Ziemi? Czy ich efekty widzimy na jej powierzchni?

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

Cykl warsztatów twórczych o charakterze sensoryczno - ruchowym adresowany do najmłodszych dzieci wraz z opiekunami, którzy chcą RAZEM kreatywnie spędzić godzinę w naszym Muzeum.

GMF TOP 10 - Waglewski & Pospieszalski

Podczas koncertu usłyszymy nieprzewidywalny akustyczny duet Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego.