Archiwum wystaw


W kuchni Pani GoldbergowejSkansen, dom nr 6

 „W kuchni Pani Goldbergowej” jest kameralną wystawą multimedialną, dlatego jednorazowo może ją zwiedzać tylko do 10 osób. Czas zwiedzania około godziny. 

Początek tej niezwykłej wystawie dały pamiątki, meble i przedmioty życia codziennego z powojennego mieszkania Zenona i Marii Goldbergów zgromadzone w dwóch izbach: niewielkim przedpokoju oraz tytułowej kuchni. W przedpokoju poznajemy historię Bałut oraz losy rodziny Goldbergów. Możemy tu przeglądać elektroniczny album ze zdjęciami rodziny, prześledzić na mapie szlaki rodzinnych migracji oraz zapoznać się z jej drzewem genealogicznym.

W przestrzeń kuchni, w której Goldbergowie są wirtualnymi przewodnikami, wkomponowane zostały zagadnienia związane z codziennością jak np. nauka, praca, zabawa, odpoczynek, świętowanie, prace domowe. Tu również można przeglądać gazety i książeczki dla dzieci w języku jidysz oraz wyszukiwać przodków w reprincie Księgi Adresowej Miasta Łodzi 1937-1939.

Mikrohistoria jednej rodziny wpisana została w szerszą historię lokalną. Wspomnienia o mieście zapamiętanym przez Goldbergów stały się pretekstem do opowieści o życiu przedwojennej Łodzi. Autorkami wystawy są kustosz Anna Dąbrowicz i prof. Halina Goldberg, której głos możemy usłyszeć w opracowanej specjalnie do wystawy ścieżce dźwiękowej. Składają się na nią wywiady z jej rodzicami, uzupełnione historycznymi komentarzami, przeplatane archiwalnymi nagraniami muzyki popularnej z lat 20. i 30. Niespodzianką dla zwiedzających jest multimedialne zwierciadło, w którym można podejrzeć scenkę z życia tradycyjnej żydowskiej rodziny.

Wystawa dała też początek innym projektom wykorzystującym techniki cyfrowe. W domu nr 6 realizowany jest projekt animacyjno-edukacyjny „Nasza szafa”, który stworzono dla utrwalania i dzielenia się historiami o rodzinnych pamiątkach. Z kolei projekt Digital Scholarly Commons: Jewish Life in Interwar Lodz/ Życie Żydów w międzywojennej Łodzi powstał we współpracy międzynarodowego zespołu pod kierunkiem prof. Haliny Goldberg i Anny Dąbrowicz. Jest swego rodzaju interdyscyplinarnym katalogiem towarzyszącym wystawie, przewodnikiem i jednocześnie miejscem naukowego dyskursu dotyczącego życia społeczności żydowskiej w przedwojennej Łodzi.

Zobacz również


Wystawa czynna od 1 lutego 2018 r. do 4 marca 2018 r.

Prime Time 2017

„Prime Time” 2017 to wystawa prezentująca najlepsze prace dyplomowe studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi powstałe w roku 2017.

Ad initium

Manifestacje artystycznych możliwości tkwiących w podstawach samej tkaniny.

Wystawa czynna od 30 listopada 2017 r. do 1 kwietnia 2018 r. Budynek D, II piętro.

Metamorfizm

Wystawa prezentuje dokonania jednej z najważniejszych artystek XX w., Magdaleny Abakanowicz.

5.10.2017, czwartek, godz. 18.00

Opowieści z miasta włókniarek

„Opowieści z miasta włókniarek” to wystawa byłych łódzkich włókniarek i włókniarzy. Łódź - jej charakter i tożsamość - ukazana zostanie z osobistej perspektywy osób zatrudnionych w przemyśle włókienniczym, bezpośrednio doświadczających jego pomyślności i upadku.

4.10.2017, środa, 18.00

Roundabout Baltic

'Roundabout Baltic' to wystawa-opowieść. Nie mówi o kondycji wzornictwa w krajach nadbałtyckich. Nie jest naukową analizą. Niczego nie dowodzi. To wystawa o projektowaniu z widokiem na morze.