Archiwum wystaw


Z nici Ariadny



Budynek C, I piętro

Wystawa czynna od 29 czerwca do 9 września 2018 r.

Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego „Z nici Ariadny” ma charakter konkursowy, a jej kolejne edycje cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród artystów amatorów, pasjonatów i mistrzów rękodzieła, którego głównym tworzywem są nici. Spośród 530 nadesłanych w tym roku prac Jury pod przewodnictwem dr hab. Izabeli Wyrwy z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wybrało do prezentacji 313 najlepszych. Podczas wernisażu wystawy 29 czerwca 2018 r. poznaliśmy laureatów wyróżnień.

Lista wyróżnionych prac znajduje się TUTAJ

W szóstej edycji wystawy, podobnie jak w latach ubiegłych, szczególnie popularne okazało się szydełkowanie, koronka frywolitkowa oraz różne odmiany haftu, od haftu krzyżykowego po skomplikowane desenie haftu płaskiego, cieniowanego, wypukłego i ażurowego. Wielu uczestników inspirowało się tradycyjnym haftem ludowym, głównie z regionów: kujawskiego i kaszubskiego. Ciekawostką w tegorocznym konkursie okazała się praca wykonana japońską techniką kumihimo. Na wystawie eksponowane są prace o bardzo zróżnicowanych formach – serwety, bieżniki, obrusy, firanki, poduszki i obrazki, stroje, biżuteria, drobne przedmioty dekoracyjne.

Wystawie towarzyszy katalog przygotowany przez jej współorganizatora, markę Ariadna S. A. Fabryka Nici.

Kuratorka: Danuta Lorent-Więckowska

Aranżacja przestrzeni: Mirosław Owczarek

Projekty graficzne: Mirosław Owczarek

Zobacz również


DRUGA SKÓRA

Wystawa Druga skóra stanowi efekt międzynarodowego projektu Struktury przeplatania, tkanina jako materiał, metoda, nośnik organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Szkołę Doktorską ASP im. Jana Matejki w Krakowie i Uniwersytet w Bergen — Wydział Sztuk Pięknych, Muzyki i Projektowania.

Nowy rozdział

Projekt Nowy rozdział to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.

ZMĘCZENIE MATERIAŁU. OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA TKANINY UNIKATOWEJ

Wystawa skupia się na związkach tkaniny artystycznej i innych dziedzin sztuki będących elementem współczesnego polskiego krajobrazu artystycznego.

„Costumes and contemplations”

Wystawa „Costumes and contemplations”, prezentowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, jest pierwszą z cyklu ekspozycji, na których spotykają się prace projektantów kilku różnych pokoleń. Wszystkich autorów łączy związek z Akademią Sztuk Pięknych w Wilnie.

ŁÓDŹ: PRAKTYKA SPOŁECZNEJ INTERAKCJI

Istotą sztuki Khomenko są eksperymenty z tkaninami, które artystka przeprowadza wspólnie z grupą ochotników. Razem z nimi bada i tworzy nowe kroje oraz połączenia kolorystyczne. Estetyka projektów powstaje spontanicznie, ale ich realizacja oparta jest na technologicznej precyzji. Kijowianka opracowała bowiem własną metodę zgniatania i sprasowywania materiałów, która jest czymś więcej niż tylko upcyclingiem.