Aktualności


Lot w kosmos z C.T. Jasperem i Joanną MalinowskąCykl prezentacji prac włączonych w 2018 roku do kolekcji tkaniny artystycznej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zamyka ekspozycja strojów stanowiących część projektu „Matka Ziemia Siostra Księżyc” C.T. Jaspera i Joanny Malinowskiej.

Stworzony na zamówienie nowojorskiego biennale sztuki performatywnej PERFORMA’09 projekt składa się z rekonstrukcji w gigantycznej skali skafandra noszonego przez pierwszą kobietę w kosmosie, rosyjską astronautkę Walentynę Tiereszkową, oraz 38 strojów tworzących pokaz mody inspirowany sowieckim programem kosmicznym i unikalną estetyką wschodnioeuropejskich filmów science-fiction. Artyści podejmują refleksję z obszaru historii kultury i antropologii, analizując dyskusję na temat podboju kosmosu w krajach Europy Wschodniej w latach 60. i 70. XX wieku, ówczesne wizje przyszłości, obowiązujące za żelazną kurtyną narracje o świecie i język propagandy. Z uwagą przyglądają się kinematografii, a także literaturze, architekturze, muzyce czy modzie tamtego okresu. Praca „Matka Ziemia Siostra Księżyc” stanowi przykład oryginalnego wykorzystania medium tkaniny do eksperymentów na pograniczu sztuki współczesnej i mody.

Stroje prezentujemy w witrynie na parterze budynku D do 27 stycznia 2019 r.

C.T. Jasper (do niedawna sygnujący prace jako Christian Tomaszewski) i Joanna Malinowska reprezentowali Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji w 2015 roku, gdzie premierę miała instalacja wideo „Halka/Haiti 18°48’05”N 72°23’01”. Praca trafiła później na Biennale w Göteborgu, Ghetto Biennale w Port-au-Prince, Biennale Sztuki w Krasnojarsku, a także zaprezentowana została na licznych wystawach grupowych na całym świecie. Jednym z ostatnich projektów Jaspera i Malinowskiej jest instalacja dźwiękowa „Kanarek Cesarza”, prezentowana w ramach programu sztuki w miejscach publicznych przez nowojorską The High Line. Obecnie artyści kontynuują współpracę, przygotowując film dokumentujący fenomen Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian i równoległy projekt związany ze śledzeniem obecności afrykańskich artefaktów w PRL. Prace dwójki twórców znajdują się w licznych kolekcjach w Polsce i na świecie, między innymi w Hirshhorn Museum w Waszyngtonie, londyńskiej Saatchi Collection, warszawskiej Zachęcie i Muzeum Sztuki w Łodzi. Artyści także udzielają się pedagogicznie – C.T. Jasper prowadzi katedrę rzeźby w Tyler School of Art w Filadelfii, a Joanna Malinowska wykłada na Uniwersytecie Cornella.

Zakup prac został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

fot. M. Zacharow