Dom czynszowy, ul. Łódzka 5


 Dom został przeniesiony z ul. Mazowieckiej 61 w Łodzi, z przemysłowych przedmieść miasta. To obszerny obiekt, który posiada drugą kondygnację mieszkalną o pełnej wysokości pomieszczeń i rozległe poddasze użytkowe. Budynek ma konstrukcję szkieletową. Przykryty jest dwuspadowym dachem o małym kącie nachylenia połaci. Ściany domu zostały oszalowane, kondygnacje rozdziela ozdobny gzyms, a charakterystyczna kolorystyka jest efektem przeprowadzonych badań konserwatorskich. We wnętrzu, w części środkowej znajdują się schody umieszczone w sieni, a układ wnętrz jest symetryczny. Budynek powstał na potrzeby wynajmu mieszkań. Jest przykładem typowego, drewnianego domu czynszowego przeznaczonego dla pracowników wielkich fabryk przemysłu łódzkiego. Tego typu budynki mieszkalne w dużej liczbie powstawały na terenie Łodzi na przełomie XIX i XX w. Dom ten służył mieszkańcom do końca XX w., a następnie został przeniesiony do Skansenu. Obecnie działają w nim pracownie artystyczno-rzemieślnicze.

Pracownia prowadzi szeroko rozumianą działalność plastyczną, z akcentem położonym na wytwarzanie wyrobów plastyki zdobniczo-obrzędowej z sizalu (włókna z liści agawy) i roślin naturalnych. Organizuje też sizalowe warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Kontakt: nr tel. 509 907 833
email: konradledzion@wp.pl
 

To, czym zajmuje się Up-Life definiowane jest jako szeroko pojęty upcycling. Pracownia pokazuje, w jaki sposób potencjalnie bezużyteczne rzeczy mogą zamienić się w nowe produkty o wyższej wartości użytkowej i estetycznej. Udowadnia też, że dbałość o środowisko może iść w parze z dobrym designem i wysoką jakością wykonania.

Kontakt: info@up-life.eu
 

Można tu znaleźć m.in. pamiątki z Łodzi, stylowe magnesy na lodówkę inspirowane makatkami naszych babek, etykiety kuchenne czy autorską biżuterię w formie miniatur malarskich, która może funkcjonować jako dodatek do kobiecego stroju, a oprawiona w ramy również jako obraz na ścianę. Właścicielka pracowni prowadzi także warsztaty z zakresu technik graficznych.

Kontakt: rybkaprojekt@gmail.com

Dowiedz się więcej


Dom robotniczy z przedmieść Łodzi, ul. Łódzka 3

Dom robotniczy przeniesiony z ul. Mazowieckiej 47 jest budynkiem charakterystycznym dla zabudowy przedmieść XIX-wiecznej Łodzi.

DOM RZEMIEŚLNICZY, UL. ŁÓDZKA 4

Budynek został przeniesiony z ul. Kopernika 42, z obrzeży centrum miasta.

DOM RZEMIEŚLNICZY, UL. ŁÓDZKA 6 (DOM TKACZA)

Dom został przeniesiony z ul. Wólczańskiej 68. W II połowie XIX w. stanowił własność łódzkiego przemysłowca Karola Bennicha.

DOM RZEMIEŚLNICZY, UL. ŁÓDZKA 7 (DOM PAPIERNIKA)

Został zbudowany w 1895 r. na froncie nieruchomości przy ul. Żeromskiego 68 (dawna ul. Pańska).

KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM ŚW. ANDRZEJA BOBOLI Z NOWOSOLNEJ

Zbór ewangelicki, któremu po II wojnie światowej nadano funkcję kościoła katolickiego, został translokowany z Nowosolnej (Rynek Nowosolna 13).

POCZEKALNIA ZE ZGIERZA

Poczekalnia przystanku tramwaju podmiejskiego Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych pierwotnie znajdowała się na Rynku Nowego Miasta w Zgierzu (dziś pl. Kilińskiego).

WILLA LETNISKOWA Z RUDY PABIANICKIEJ

Pochodząca z początku XX w. willa letniskowa została przeniesiona z Rudy Pabianickiej, z ul. Scaleniowej 18.