Dom robotniczy z przedmieść Łodzi, ul. Łódzka 3


 Dom robotniczy przeniesiony z ul. Mazowieckiej 47 jest budynkiem charakterystycznym dla zabudowy przedmieść XIX-wiecznej Łodzi. To budynek parterowy z użytkowym poddaszem. Elewacja jest 6-osiowa, drzwi nie są umiejscowione symetrycznie w osi elewacji (takie rozwiązanie rzadziej występowało w łódzkich budynkach). Budynek posiada konstrukcję szkieletową, przykryty jest dwuspadowym dachem z dużą facjatą w poddaszu umiejscowioną w jego środkowej części. Ściany zewnętrzne budynku zostały oszalowane i nadano im żywą kolorystykę, odsłoniętą w trakcie badań konserwatorskich. Obiekt służył swoim mieszkańcom do końca XX w. Następnie został przeniesiony do skansenu. Obecnie działają w nim pracownie artystyczno-rzemieślnicze.

Pracownia zaprasza chętnych w każdym wieku: dzieci, młodzież, dorosłych i „bardzo dorosłych" na rozwijające wrażliwość i kreatywność zajęcia ceramiczne i plastyczne. Podczas warsztatów ceramicznych można nauczyć się lepienia w glinie, toczenia na kole garncarskim czy szkliwienia. Na zajęciach artystycznych warto spróbować swoich sił w malowaniu na szkle i tkaninach, komponowaniu oryginalnej biżuterii czy zgłębić tajniki decoupage i scrapbookingu.

Kontakt tel. 515-127-862, e-mail: podzlotymjamnikiem@gmail.com, http://agataolszacka.pl/

  • Autorska pracownia rzeźby Magdaleny Walczak

Jak powstaje rzeźba w glinie? Tego można dowiedzieć się odwiedzając autorską pracownię w Skansenie i spotykając rzeźbiarza zajętego realizacją własnych projektów. Miejsce spełnia też rolę kameralnej autorskiej galerii Magdaleny Walczak.

Kontakt: m.walczaksculpture@gmail.com

Pracownia zajmuje się szyciem artystycznym oraz tworzeniem pojedynczych egzemplarzy odzieży, galanterii i innych wyrobów, które sprawdzą się jako oryginalny prezent. Ma bogatą ofertę niepowtarzalnych zabawek, obrazów, makatek, torebek, narzut, chust, które powstają na zapleczu pracowni. Zaprasza też małych i dużych na warsztaty z szycia artystycznego.

Kontakt: jupienter@gmail.com

  • FRAJ-da

Pracownia zajmuje się tworzeniem wyjątkowej odzieży oraz ozdób z filcu. Prezentuje też misternie wykonaną biżuterię oraz rękodzieła, które powstały dzięki użyciu metody „szalonej wełny”.

Kontakt: jolaoles@op.pl

Dowiedz się więcej


Dom czynszowy, ul. Łódzka 5

Dom został przeniesiony z ul. Mazowieckiej 61 w Łodzi, z przemysłowych przedmieść miasta.

DOM RZEMIEŚLNICZY, UL. ŁÓDZKA 4

Budynek został przeniesiony z ul. Kopernika 42, z obrzeży centrum miasta.

DOM RZEMIEŚLNICZY, UL. ŁÓDZKA 6 (DOM TKACZA)

Dom został przeniesiony z ul. Wólczańskiej 68. W II połowie XIX w. stanowił własność łódzkiego przemysłowca Karola Bennicha.

DOM RZEMIEŚLNICZY, UL. ŁÓDZKA 7 (DOM PAPIERNIKA)

Został zbudowany w 1895 r. na froncie nieruchomości przy ul. Żeromskiego 68 (dawna ul. Pańska).

Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli z Nowosolnej

Zbór ewangelicki, któremu po II wojnie światowej nadano funkcję kościoła katolickiego, został translokowany z Nowosolnej (Rynek Nowosolna 13).

Poczekalnia ze Zgierza

Poczekalnia przystanku tramwaju podmiejskiego Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych pierwotnie znajdowała się na Rynku Nowego Miasta w Zgierzu (dziś pl. Kilińskiego).

WILLA LETNISKOWA Z RUDY PABIANICKIEJ

Pochodząca z początku XX w. willa letniskowa została przeniesiona z Rudy Pabianickiej, z ul. Scaleniowej 18.