Dom rzemieślniczy, ul. Łódzka 4


 Budynek został przeniesiony z ul. Kopernika 42, z obrzeży centrum miasta. Jest to dom parterowy, z obszernym użytkowym poddaszem. Wybudowany w II poł. XIX w., pierwotnie łączył funkcje mieszkalne i produkcyjne – były w nim zarówno mieszkania, jak i pomieszczenia z warsztatami rzemieślników. Dom posiada dwutraktowy układ wnętrz, ze schodami na poddasze w przechodniej sieni. Przykryty został dwuspadowym dachem o małym kącie nachylenia połaci, z zewnątrz oszalowany. Wyróżnia się interesującym, starannie wykonanym klasycystycznym detalem architektonicznym w postaci profilowanych gzymsów międzykondygnacyjnych, profilowanych opasek wokół otworów okiennych i drzwiowych oraz płycinowych okiennic. Szczególnym wyróżnikiem tego budynku jest półkoliste zamknięcie otworów okiennych w ścianach szczytowych kondygnacji poddasza. Żywe barwy elewacji, jak i okiennic wynikają z przeprowadzonych w czasie przenoszenia do Skansenu odkrywek konserwatorskich. Budynek przeznaczono na cele ekspozycyjne muzeum, mieszczą się w nim wystawy czasowe poruszające temat łódzkiego włókiennictwa w aspekcie rzemieślniczym.

Dowiedz się więcej


Dom czynszowy, ul. Łódzka 5

Dom został przeniesiony z ul. Mazowieckiej 61 w Łodzi, z przemysłowych przedmieść miasta.

Dom robotniczy z przedmieść Łodzi, ul. Łódzka 3

Dom robotniczy przeniesiony z ul. Mazowieckiej 47 jest budynkiem charakterystycznym dla zabudowy przedmieść XIX-wiecznej Łodzi.

DOM RZEMIEŚLNICZY, UL. ŁÓDZKA 6 (DOM TKACZA)

Dom został przeniesiony z ul. Wólczańskiej 68. W II połowie XIX w. stanowił własność łódzkiego przemysłowca Karola Bennicha.

DOM RZEMIEŚLNICZY, UL. ŁÓDZKA 7 (DOM PAPIERNIKA)

Został zbudowany w 1895 r. na froncie nieruchomości przy ul. Żeromskiego 68 (dawna ul. Pańska).

Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli z Nowosolnej

Zbór ewangelicki, któremu po II wojnie światowej nadano funkcję kościoła katolickiego, został translokowany z Nowosolnej (Rynek Nowosolna 13).

Poczekalnia ze Zgierza

Poczekalnia przystanku tramwaju podmiejskiego Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych pierwotnie znajdowała się na Rynku Nowego Miasta w Zgierzu (dziś pl. Kilińskiego).

WILLA LETNISKOWA Z RUDY PABIANICKIEJ

Pochodząca z początku XX w. willa letniskowa została przeniesiona z Rudy Pabianickiej, z ul. Scaleniowej 18.