Dom rzemieślniczy, ul. Łódzka 6 (Dom tkacza)


 Dom został przeniesiony z ul. Wólczańskiej 68. W II połowie XIX w. stanowił własność łódzkiego przemysłowca Karola Bennicha (1842-1891) i był pierwszym budynkiem wzniesionym dla potrzeb tej łódzkiej fabrykanckiej rodziny. Jako dom mieszkalny służył do końca lat 80. XX w. W 2001 r. ze względu na zły stan techniczny został rozebrany, a elementy jego konstrukcji zabezpieczono z myślą o wykorzystaniu ich w Skansenie. Pod względem struktury przestrzennej dom ten jest przykładem typowego drewnianego budynku mieszkalnego z II połowy XIX w. Posiada konstrukcję szkieletową. Zaplanowany został na rzucie prostokąta, przykryto go dwuspadowym dachem. Jest domem parterowym z mieszkalno-użytkowym poddaszem. Z zewnątrz został oszalowany. Wnętrze zrekonstruowano z zachowaniem dwutraktowego symetrycznego układu pomieszczeń, z przechodnią sienią. Wykonane odkrywki konserwatorskie pozwoliły na oddanie pierwotnej kolorystyki elewacji obiektu. Budynek został przeznaczony na cele ekspozycyjne muzeum.

Aktualnie znajdują się w nim 3 wystawy stałe:

W kuchni Pani Goldbergowej

Rekonstrukcja wnętrza izby warsztatowej z I poł. XIX wieku

Rekonstrukcja wnętrz mieszkań robotniczych z lat 20. i 30. XX w.

Dowiedz się więcej


Dom czynszowy, ul. Łódzka 5

Dom został przeniesiony z ul. Mazowieckiej 61 w Łodzi, z przemysłowych przedmieść miasta.

Dom robotniczy z przedmieść Łodzi, ul. Łódzka 3

Dom robotniczy przeniesiony z ul. Mazowieckiej 47 jest budynkiem charakterystycznym dla zabudowy przedmieść XIX-wiecznej Łodzi.

DOM RZEMIEŚLNICZY, UL. ŁÓDZKA 4

Budynek został przeniesiony z ul. Kopernika 42, z obrzeży centrum miasta.

DOM RZEMIEŚLNICZY, UL. ŁÓDZKA 7 (DOM PAPIERNIKA)

Został zbudowany w 1895 r. na froncie nieruchomości przy ul. Żeromskiego 68 (dawna ul. Pańska).

Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli z Nowosolnej

Zbór ewangelicki, któremu po II wojnie światowej nadano funkcję kościoła katolickiego, został translokowany z Nowosolnej (Rynek Nowosolna 13).

Poczekalnia ze Zgierza

Poczekalnia przystanku tramwaju podmiejskiego Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych pierwotnie znajdowała się na Rynku Nowego Miasta w Zgierzu (dziś pl. Kilińskiego).

WILLA LETNISKOWA Z RUDY PABIANICKIEJ

Pochodząca z początku XX w. willa letniskowa została przeniesiona z Rudy Pabianickiej, z ul. Scaleniowej 18.