Łódzkie Wątki


 

Wykłady o mieścieO mieście prosto i przystępnie, czy skomplikowanie i naukowo? A może połączyć oba podejścia i trudne zagadnienia wyjaśniać obrazowo? O mieście można mówić bez końca i na wiele sposobów.

Łódzkie Wątki to cykl spotkań poświęcony przestrzeni miejskiej w Łodzi i jej włókienniczej tożsamości.

Miasto to splot treści, znaków i wartości. To także plątanina ulic, budynków czy parków, zbiór zapachów i dźwięków. Jest wypadkową wielu sprzeczności, oczekiwań i wyobrażeń, przemian nakładających się na siebie i potrzeb różnych podmiotów.

Ale to przede wszystkim wielowątkowy efekt różnych znaczeń, opowieści, małych i wielkich historii, decyzji pojedynczych ludzi i działań całych grup.

Tematy wykładów w tym roku będą koncentrowały się wokół współczesnych obrazów i ich elementów, które tworzą niepowtarzalne miejskie krajobrazy. Temat miasta i tworzącej go miejskości, będzie rozpatrywany z perspektywy między innymi fotografii, dźwięku czy literatury. Prowadzący spotkania udowodnią, że to samo miasto zupełnie inaczej wygląda kiedy się na nie patrzy, słucha go czy czyta o nim. Razem wszystko to tworzy unikatowy miejski krajobraz, którego każdy z nas codziennie nieświadomie doświadcza. Podczas tegorocznych niedzielnych wykładów będzie można zobaczyć fotografie Łodzi i zastanowić się gdzie zostały zrobione i jaki tworzy to obraz miasta. Będzie można także posłuchać dźwięków miasta i dowiedzieć się jak Łódź opisywali pisarze.

Utkajmy wspólnie obraz Łodzi.

 

Terminy spotkań:

16 czerwca (niedziela) br, godz. 15.00
dr Krzysztof Jajko, Łódź w filmie

 

 

Dowiedz się więcej


Warsztaty

Zajęcia dla grup zorganizowanych oraz uczestników indywidualnych.

Oprowadzania

Zachęcamy do udziału w oprowadzaniach po aktualnych wystawach stałych i czasowych.

Lekcje

Lekcje, czyli kreatywne zwiedzanie muzeum to alternatywa dla oferty warsztatowej.