Spotkania


 

Łódzkie WątkiO mieście prosto i przystępnie, czy skomplikowanie i naukowo? A może połączyć oba podejścia i trudne zagadnienia wyjaśniać obrazowo? O mieście można mówić bez końca i na wiele sposobów.

Łódzkie Wątki to cykl spotkań poświęcony przestrzeni miejskiej w Łodzi i jej włókienniczej tożsamości.

Miasto to splot treści, znaków i wartości. To także plątanina ulic, budynków czy parków, zbiór zapachów i dźwięków. Jest wypadkową wielu sprzeczności, oczekiwań i wyobrażeń, przemian nakładających się na siebie i potrzeb różnych podmiotów.

Ale to przede wszystkim wielowątkowy efekt różnych znaczeń, opowieści, małych i wielkich historii, decyzji pojedynczych ludzi i działań całych grup.

Historia Łodzi pełna jest nakładających się kontekstów. Podczas każdego spotkania będziemy rozmawiać, snuć i słuchać opowieści. Do udziału zapraszamy każdego, kto chce odkrywać nowe treści miasta i współtworzyć z nami miejskie opowieści. Wspólnie będziemy odczytywać kolejne Łódzkie Wątki. 

Co miesiąc, w niedzielne popołudnie o godz. 15.00, wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy rozmawiać na inny temat, poruszając się w obrębie jednego z czterech głównych wątków:

 1. Miejsca 
  Czy miasto może być skończone? Miejsca to nie tylko budynki i ulice. To także skwery, parki, pomniki i podwórka. Słowem – wszystko to, wokół czego powstają opowieści małe i duże. Porozmawiamy zatem o różnych punktach miasta. Popatrzymy na nie, nie tylko z punktu widzenia historii czy sztuki, ale i przechodnia.
 1. Postaci
  Kto i jak tworzy miasto? Przypomnimy postaci znane i zapomniane, które współtworzyły krajobraz wielkomiejskiej Łodzi. Opowiemy o ich działaniach. Usłyszymy opowieści z życia codziennego i wspólnie zastanowimy się, jak nasze własne decyzje wpływają na obraz naszego miasta.
 1. Historia i historie 
  Historia pisana przez duże “H” i “małe” historie pojedynczych osób. Wrażenia i opowieści, będą dla nas punktem odniesienia do mówienia o historii zapisanej w podręcznikach. Obraz miasta poszerzymy o wątki mniej znane, ale równie ważne. Wielkie wydarzenia uzupełnimy opowieściami osób, które je współtworzyły.
   
 2. Miejskość 
  Gdzie zaczyna i kończy się miasto? Do kogo ono należy i co to jest miejskość miasta? Podczas spotkań porozmawiamy z miejskimi aktywistami, artystami, projektantami, badaczami i nie tylko. Wspólnie zastanowimy się czym dziś jest dla nas miasto i jakie jest jego znaczenie.

Utkajmy wspólnie obraz Łodzi.

 

 

Dowiedz się więcej


Warsztaty

Zajęcia dla grup zorganizowanych oraz uczestników indywidualnych.

Oprowadzania

Zachęcamy do udziału w oprowadzaniach po aktualnych wystawach stałych i czasowych.

Lekcje

Lekcje, czyli kreatywne zwiedzanie muzeum to alternatywa dla oferty warsztatowej.