Wydarzenia powiązane z 16.MTT


 

Czerwienią przez błękit  wystawa Ewy Latkowskiej-Żychskiej
5 października – 30 października 2019 r.
Galeria Olimpus

Wystawa „Czerwienią przez błękit” to prezentacja prac prof. Ewy Latkowskiej-Żychskiej. Wernisaż odbędzie się 5 paźdzernika o godz. 15.30 w Galerii Olimpus (Al. Kościuszki 24).

Ewa Latkowska-Żychska jest profesorem zwyczajnym, założycielką i kierownikiem Pracowni Papieru w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi w 1976 roku (dyplom w Pracowni Dywanu i Gobelinu Profesora Antoniego Starczewskiego). Przez wiele lat pracowała nad tkaniną, poszukując autorskich technik do realizacji kompozycji inspirowanych własnymi działaniami fotograficznymi. Zajmuje się także sztuką papieru, poszukując autorskich technik realizacyjnych do swoich kompozycji malarskich.

 

 

W sobie wystawa tkanin i obiektów tkackich Włodzimierza Cygana z lat 2016-2019
5 października – 27 października 2019 r. 
Galeria Ultramaryna

Wernisaż odbędzie się 5 paźdzernika o godz. 19.30 w Galerii Ultramaryna (ul. Wólczańska 118). 

Włodzimierz Cygan (ur. 1953 r.), w latach 1974-80 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. W 1991 r. powołał do życia magazyn „Text i Textil – sztuka włókna”, gdzie do 1998 r. pełnił funkcję wydawcy i redaktora naczelnego. Od 1992 r. jest członkiem komitetu redakcyjnego „Fibres & Textiles in Eastern Europe”.  W 1994 r. objął stanowisko kierownika Pracowni Tkaniny Artystycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 1997-2018 związany z Politechniką Łódzką. W 2002 r. uzyskał tytuł profesora.  W 2008 r. zakończył współpracę z ASP w Gdańsku i podjął pracę w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie prowadzi Pracownię Tkaniny Unikatowej na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Jest laureatem nagrody Międzynarodowego Sekretariatu Wełny na II Międzynarodowym Konkursie Tkaniny w Kyoto w 1989 r. W 1995 r. otrzymał medal Związku Artystów na 8. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi. Zdobywca Grand Prix na12. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi w 2007 r. W 2010 nagrodzony brązowym medalem na 6th International Fiber Art Exhibition, „From Lausanne to Beijing” , Henan Art Museum, Zhengzhou, Chiny. Jest jurorem międzynarodowych konkursów oraz autorem kilku publikacji.

W przeciwieństwie do tradycyjnej kolejności snucia nitek, której porządek jest ustanawiany przed przystąpieniem do realizacji tkaniny – osnowy w układach Włodzimierza Cygana nasnuwane są sukcesywnie. Ma on wpływ na każdą pojedynczą nitkę, jej strukturę, grubość, kolor. Grupy nierównoległych linii już same w sobie tworzą ciekawe układy i czasem są przez twórców wykorzystywane do budowania unikatowych instalacji. Nie są to jednak jeszcze tkaniny, bowiem tkanina to splot osnowy i wątków. W pracach wątkowanie spełnia rolę spajającą ową grupę nierównoległych nici/linii w autonomiczny obiekt. Granicami obszaru tego obiektu jest strefa w której wątek przeplata osnowę. Wątek więc zakreśla granice formy tkanej i jej obrys zewnętrzny i wewnętrzny. Jego zadaniem jest także podkreślenie kierunku przebiegania linii nitek osnowy. W tym celu zostają często zastosowane co najmniej dwa różne surowce, a odpowiedni splot uwypukla na powierzchni tkaniny przebieg podskórnej konstrukcji tworzącej szkielet. W niektórych pracach ów szkielet wychodzi poza granicę formy w celu podkreślenia dynamiki nowopowstających tworów.
Pojawienie się w pracach realnego światła nie zmienia zasadniczo ich istoty. Nadal mogą zachować pierwotną tożsamość nawet wtedy, gdy nie są podłączone do prądu. Emitowanie światła jest dopełnieniem, dodatkowym podkreśleniem istoty ich budowy.