Wystawy towarzyszące


 

Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej i Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej to wydarzenia towarzyszące 16. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi. Ukazują szeroki wachlarz działań artystycznych, które przez lata tworzyły bogatą tradycję medium tkaniny w naszym kraju.

Nowym istotnym elementem zmiany w formule wystaw jest otwarcie się na kuratorów zewnętrznych. Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, mająca do tej pory formę pokonkursową, będzie kuratorowana przez brytyjską artystkę i krytyka, profesora Goldsmiths University w Londynie, Janis Jefferies, która, znając historię i współczesny obraz tkaniny artystycznej w Polsce (była studentką Magdaleny Abakanowicz), ma jednocześnie właściwy dystans i międzynarodową perspektywę oceny, co bez wątpienia nada prezentacji świeżego spojrzenia na zjawiska zachodzące w naszym kraju. Kuratorka zbuduje prezentację w oparciu o kluczowe momenty w rozwoju polskiej tkaniny artystycznej, zaprezentuje prace artystów, którzy na stałe wpisali się w historię ewolucji języka tkaniny. Nieoczywiste zestawienia prac ukażą ich ciekawe konteksty, stworzą nowe narracje. Wystawa będzie miała miejsce w salach Ośrodka Propagandy Sztuki Miejskiej Galerii Sztuki.

Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej, również odbywająca się do tej pory w formie pokonkursowej, zostanie przygotowana przez Annę Śliwę. Pokaże ona miniatury nawiązujące do tradycyjnych technik tkackich, jak i świadomie przekraczające granice gatunku. Skala prac pozwoli odbiorcy podziwiać właściwości materiału, jego strukturę, fakturę, kolor, relację włókien ze światłem, wreszcie precyzję techniki, kunszt warsztatu, jego ponadczasowość. Narzucone wymogi skali, przy jednoczesnej dowolności tematu, zastosowanych materiałów i techniki, czynią z miniatur swoiste laboratorium, pozwalające odkrywać nowe możliwości tkaniny artystycznej. Na wystawie znajdą się obiekty z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa Łodzi oraz Muzeum Miasta Gdyni. Ekspozycja zaprezentowana będzie w salach CMWŁ.