Wydarzenia


2.7.2022 r., godz. 14.00

Finisaż wystawy "Helena Bohle-Szacka. Przenikanie" – oprowadzanie kuratorskie oraz performansW sobotę, 2 lipca 2022 roku, w ramach finisażu wystawy "Helena Bohle-Szacka. Przenikanie" zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie z Marcinem Różycem oraz performans, przygotowany przez Nikodema Płaczka. Istotą performansu będzie strój, zaprojektowany przez Yaroslavę Marię Khomenko, ukraińską artystkę i projektantkę mody, przebywającą aktualnie na rezydencji w CMWŁ.

Dziedzictwo Bohle-Szackiej i potrzeba jego upamiętnienia stały się punktami wyjścia do stworzenia ekspozycji, która opowiada nie tylko o przeszłości, ale także o teraźniejszości i przyszłości, do których owo dziedzictwo przenika. Wystawa przywraca pamięć o łodziance zasłużonej dla polskiej i europejskiej kultury. Historia Heleny stała się również orężem w walce z dyskryminacjami, szowinizmem, a także z zapomnieniem i obojętnością wobec tych, którzy i które doświadczyli i doświadczają przemocy, terroru, okrucieństwa.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Kiedy: 2 lipca (sobota) godz. 14:00
Bilety: 18 zł normalny | 12 zł ulgowy
Limit osób: 30

Bilety na wydarzenie dostępne w kasie biletowej muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

--

Yaroslava Maria Khomenko/XOMEHKO [profil Instagram]
XOMEHKO to ukraińska marka mody i projekt artystyczny stworzony przez kijowiankę Yaroslavę Marię Khomenko. Założona w 2019 firma działa zgodnie z zasadami etyki – używa metody upcyklingu. XOMEHKO poddaje istniejące ubrania i tkaniny symbolicznej oraz materialnej dekonstrukcji. Ubrania nawiązują do takich zagadnień jak płeć kulturowa czy zagłada klimatyczna. Od 24 lutego są również opowieścią o wojnie i bronią w walce. Artystka opracowała własną technikę tworzenia ubrań, które powstają w wyniku zagniatani, prasowanie i zszywania tkanin pozyskiwanych ze zużytych ubrań. Khomenko jest rezydentką CMWŁ. 

Nikodem Płaczek [profil Instagram]
Studentx Szkoły Filmowej w Łodzi, twórcax animacji. Tworzy również kostiumy i performansy zanurzone w queerowych kontekstach. Jegox filmy pokazywane były m.in.: w Portland, Paryżu, Reykjavíku, czy Montrealu.

Marcin Różyc
Krytyk mody, kurator, wykładowca związany z „Vogue Polska” i Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Autor książki „Nowa moda polska”. Współautor „Dźwięków i szwów”, „Chrysalis” i „Helena Bohle-Szacka. Lilka”. Kurator wystaw, m.in.: Krzyk Mody (MSN Warszawa), Warsaw Calling (IFS London), Wielcy sarmaci tego kraju (BWA Tarnów) i Helena Bohle-Szacka. Mosty/Die Brücken (Galeria im. Sleńdzińskich). Jego wykłady odbyły się m.in.: na Uniwersytecie Warszawskim, Katedrze Mody, London College of Fashion, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta we Wrocławiu i w Topographie des Terrors w Berlinie.

 

--

foto: duet HaWa

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Oferta pracy – Koordynator wystaw i wydawnictw

Szukasz pracy? Jesteś świetnie zorganizowana(-y)? Zobacz ofertę pracy w Dziale Realizacji Wystaw i Wydawnictw CMWŁ.

sPLOTY – warsztaty tradycyjnych technik

Popołudniowe spotkania twórcze dla młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów

1, 2, 3 – DO MUZEUM IDZIESZ TY!: BURZOWO

Warsztaty dla dzieci 1+ z opiekunem

Warsztaty rodzinne: Poczuj rytm

Warsztaty dla dzieci od 6 do 10 lat z opiekunem.