Wydarzenia


24.11.2019, godz. 15.00

Krwawa profesja – kat i jego (nie)winne ofiaryKrwawa profesja – kat i jego (nie)winne ofiary to kolejne wydarzenie z cyklu wykłady o historii i sztuce w CMWŁ. Wykład poprowadzi Damian Langner.

Karę śmierci wraz z torturowaniem wykonywano od czasów najdawniejszych, początkowo jednak to społeczeństwo samodzielnie dochodziło sprawiedliwości. Próby kodyfikacji przepisów, budowa aparatu sądownictwa, rozwój procesu i postępowania karnego wymusiły jednak powstanie instytucji stałego funkcjonariusza wykonującego zawodowo wyroki sądowe.

W XIII wieku w miastach i wsiach polskich, wraz z wprowadzaniem prawa niemieckiego pojawił się urząd katowski. W zależności od popełnionej zbrodni, oprawca miał prawo torturować skazańca dotkliwiej lub mniej. W przypadku niewielkiego przewinienia karą była jedynie chłosta.

Między XV a XVII wiekiem prześladowanie kobiet posądzonych o czary ogarniało stopniowo cały kraj, osiągając swój punkt kulminacyjny w XVIII wieku. Na stosach płonęły głównie żebraczki, nędzarki bez poparcia i majątku. Zdarzało się także, iż o czary posądzane były mieszkające na uboczu zielarki.

Na wykładzie zostanie przybliżona historia niechlubnego zawodu kata, a także dawne metody jakimi się posługiwał, aby wymusić na skazańcach zeznania.

Czas trwania: 60 min.
Bilet normalny: 6 zł, bilet ulgowy: 4 zł
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy

Zdjęcie: „Dzieje tortur od starożytności do dziś”, Michael Kerrigan