Wydarzenia


1.12.2022 r., godz. 17.30

Wykład: ŁÓDZKA SZKOŁA PROJEKTANTÓW TKANIN. WSPÓŁPRACA PWSSP Z PRZEMYSŁEM WŁÓKIENNICZYMZapraszamy na spotkanie z Adamem Drozdowskim, który opowie o wyzwaniach, jakie na przestrzeni dekad towarzyszyły młodym łódzkim projektantom tkanin.

Jedną z misji władz PRL było podniesienie poziomu estetycznego krajowej produkcji. Szybko okazało się jednak, że aby realizować to ambitne zadanie, konieczne było kształcenie projektantów, których niedostatek boleśnie odczuwała większość gałęzi przemysłu. Ze względu na regionizację poszczególnych branży w systemie gospodarki centralnie planowanej, utworzona w Łodzi w 1945 r. Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych, odpowiedzialna była przede wszystkim za przygotowywanie absolwentów projektowania tkanin.

Na przestrzeni dekad, losy szkoły nierozerwalnie związane były z lokalnym przemysłem, którego oczekiwania i metody udzielanego wsparcia rzutowały na dalszy rozwój szkoły. W latach 1945-1989, PWSSP wykształciła szereg wybitnych projektantów tkanin, którzy opracowywali wzory nie tylko pracując w lokalnych zakładach, ale również jak jedna z bardziej znanych absolwentek uczelni Alicja Wyszogrodzka, organizując wzornictwo tkanin na szczeblu krajowym.

Łódzcy projektanci zdominowali środowisko, według analiz, począwszy od lat 60. stanowiąc ok. 90% krajowych projektantów tkanin. Podczas spotkania przedstawione zostaną wzajemne relacje uczelni i przemysłu, a także różne oblicza pracy kreatywnej w epoce PRL.

Wykład poprowadzi Adam Drozdowski: absolwent i asystent w Instytucie Historii Sztuki UŁ.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Start: 1 grudnia (czwartek) godz. 17:30
Bilety: normalny 8 zł | ulgowy 6 zł
Limit osób: 25
Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

--
Adam Drozdowski: absolwent i asystent w Instytucie Historii Sztuki UŁ. Laureat nagrody za najlepszą pracę magisterską obronioną na Uniwersytecie Łódzkim w 2016 r. Prowadzi zajęcia z zakresu historii mody XIX i XX w. oraz związków mody ze sztuką. Jego zainteresowania naukowe to międzywojenna moda kobieca, wątki emancypacyjne w modzie kobiecej XX w., związki mody i sztuki, historia łódzkiego środowiska modowego i wzornictwa przemysłowego w zakresie włókiennictwa. Kończy proces obrony rozprawy doktorskiej Współpraca między łódzkimi zakładami włókienniczymi a Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1945-1989. Jest członkiem Association of Dress Historians w Londynie. Należy również do Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.