Wydarzenia


14.12.2019 r., godz. 17.00

Spotkanie z artystami 16. MTTPo sobotnim oprowadzaniu zapraszamy na spotkanie, które poprowadzi Marta Kowalewska – kurator 16. Międzynarodowego Triennale Tkaniny oraz członkini jury konkursu.

Jej gośćmi będą:

Dobrosława Kowalewska

Urodzona w 1935 roku, studiowała pod kierunkiem profesorów: Antoniego Starczewskiego i Jerzego Nowosielskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (specjalność: tkanina). Od lat pracuje i wystawia swoje prace z mężem Bogusławem (dziewiętnaście wystaw indywidualnych), a ich sztuka prowadzi swoisty dialog. Choć w działalności obojga można znaleźć wspólne cechy, to jednak Dobrosława Kowalewska zaznacza swoją odrębność, skupiając się na poddaniu swojej twórczości rytmom otaczającego ją świata, oddaniu nastroju często zabarwionego nostalgią.

Poza wystawami indywidualnymi brała udział w około dwustu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest dwukrotną laureatką złotego medalu Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi (w 1988 i 2019 roku za pracę „List do Heleny”). W 2014 roku została odznaczona srebrnym medalem Gloria Artis.

--

Konrad Zych

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecna ASP) w Łodzi w 1979 roku. Jego prace były prezentowane na wielu wystawach zbiorowych, m.in. na Węgrzech, w Niemczech, USA, Meksyku. Był też bohaterem wystaw indywidualnych w Polsce i poza jej granicami. Od ponad trzydziestu lat bierze udział w wystawach towarzyszących Międzynarodowemu Triennale Tkaniny – ogólnopolskich prezentacjach tkaniny unikatowej i miniatury tkackiej. Był uczestnikiem 11. i 13. edycji Triennale, w których otrzymał nagrody: brązowy medal w 2010 i Grand Prix w 2004 roku. Zajmuje się tkaniną artystyczną i malarstwem. Inspiracje czerpie z natury, a szczególnie z układów, które budują wielowarstwową strukturę naszego świata.

--

Dominika Krogulska-Czekalska

Wykłada projektowanie tkanin w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej, którą prowadzi, zgłębia tajniki tkaniny żakardowej, poszukując możliwości wykorzystania tej techniki w sposób niekonwencjonalny, lecz pożyteczny i nieszkodliwy dla środowiska. W swojej pracy koncentruje się na komentowaniu rzeczywistości. Tylko w 2018 roku brała udział w wystawach: Text/struct/ures w Niemczech, Textile Art of Today prezentowanej w Słowacji, Czechach, Polsce i na Węgrzech oraz Za Wolność, pokazywanej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Na oprowadzanie i spotkanie obowiązuje jeden bilet wstępu: 6/10 zł (bilet ulgowy/normalny)

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Ruszają zapisy na marcowe warsztaty dla najmłodszych!

Chcesz zapisać swoje dziecko na warsztaty "1, 2, 3 – do muzeum idziesz Ty!" lub "3, 4, 5 w muzeum się wkręć!"? Zbieramy zgłoszenia!

sPLOTY – Twórz w tradycyjnych technikach!

Twórz makatki, makramy i haft. Zajmuj się malarstwem i rysunkiem... To Ty wybierasz!

Wykład: Trudności i wyzwania w kształtowaniu się przemysłowej Łodzi

Z jakimi wyzwaniami musieli mierzyć się fabrykanci budując przemysł włókienniczy? Jak niewielka Łódź przeistoczyła się w przemysłową potęgę?

Mamy Wenę – warsztaty szycia dla mam

Szukasz oryginalnych zabawek i akcesoriów dla dzieci?
Chcesz, by otaczały je rzeczy piękne i zrobione z miłością?

Wykłady o modzie: Biżuteria. Czy musi być złota lub srebrna?

Biżuteria miała i ma różne funkcje. Jest także oznaką władzy, prestiżu, zamożności czy też przynależności klasowej. Wystarczy spojrzeć na korony królów, pierścienie władców, ale też kolie monarchini i arystokratek.