Wydarzenia


23.02.2020 r., godz. 15.00

Wykład: Trudności i wyzwania w kształtowaniu się przemysłowej ŁodziZapraszamy na kolejne spotkanie z historią i sztuką. W najbliższą niedzielę podczas wykładu "Trudności i wyzwania w kształtowaniu się przemysłowej Łodzi" dr Damian Langner (Dział Edukacji CMWŁ) podzieli się swoją wiedzą.


23.02.2020 (niedziela), godz. 15.00
Bilet normalny: 6 zł, bilet ulgowy: 4 zł
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.

Na rozwój gospodarczy wpływa wiele czynników, takich jak: kapitał ludzki, surowce, postęp, przedsiębiorczość i inwestycje. Nie zawsze jednak mimo skrupulatnie zaplanowanej strategii wszystko układa się pomyślnie. Podobnie było w przypadku kształtowaniu się przemysłowej Łodzi. Książę Ksawery Drucki-Lubecki, Stanisław Staszic oraz Rajmund Rembieliński przygotowali plan, w którym zakładali, że to wokół niewielkiej Łodzi najlepiej budować przemysł włókienniczy. Decydując się na realizację tego planu, przyszli fabrykanci musieliby ponieść jednak spore ryzyko. Z czasem do niewielkiego miasteczka przybyło wielu zagranicznych inwestorów. Jedni przezwyciężyli trudności, stawili czoła wszystkim przeciwnościom i znacznie się wzbogacili, drudzy nie podołali problemom i nie osiągnęli pożądanego efektu, a nawet stracili cały dobytek.

Jak budować przemysł od zera? Gdzie znaleźć odpowiednich ludzi? Jak zorganizować odpowiedni transport? Skąd czerpać surowiec? Koniunktura nie zawsze była sprzyjająca. Bywały lata wzmożonych konfliktów, bezrobocia i inflacji. To nie wszystkie wyzwania z jakim musieli się zmierzyć przyszli właściciele dużych fabryk, a także zwykli robotnicy.

Z biegiem lat liczba mieszkańców wzrosła kilkukrotnie. Wśród łodzian było wielu Polaków, Niemców, Rosjan i Żydów. Wielokulturowość może sprzyjać rozwojowi wzajemnych relacji i układów, a jednocześnie być katalizatorem konfliktów i nieporozumień. Jak fabrykanci i władze miasta próbowali rozwiązać wszystkie te problemy? O tym wszystkim będzie mowa na kolejnym wykładzie z cyklu "O historii i sztuce".

CZYTAJ RÓWNIEŻ

1, 2, 3 – DO MUZEUM IDZIESZ TY!

Zapraszamy na sierpniowe zajęcia! Wracamy do spotkań na żywo!

Tkanie Ruchu – warsztaty dla dzieci z opiekunami

Warsztaty dla dzieci (3-5 lat) z opiekunem

Tkanie Ruchu – warsztaty tańca i improwizacji

Nowe warsztaty dla dorosłych i młodzieży

sPLOTY – warsztaty tradycyjnych technik

Twórz w tradycyjnych technikach pod okiem edukatora. Makatki, makramy, haft...

POLÓWKA 2020 – "OFICER I SZPIEG"

Zapraszamy na film Romana Polańskiego o Alfredzie Dreyfusie, francuskim oficerze skazanym na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny.