Archiwum wystaw


Inspirujemy kolorem„Inspirujemy kolorem” to ogólnopolska wystawa o charakterze konkursowym, od siedmiu lat ciesząca się powodzeniem i renomą wśród artystów – amatorów. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną 223 obiekty nadesłane przez 140 hafciarek i hafciarzy z całego kraju. Jury konkursu ogłosi nazwiska laureatów podczas wernisażu, 12 października o godz. 13. Oprócz nagród w konkursie głównym przyznane zostaną także wyróżnienia w konkursie biżuterii „Osobiste inspiracje” oraz nagroda za najlepszy debiut, którą jest 24-karatowe pasemko.

Wystawy haftu to przede wszystkim hołd złożony niezwykłej cierpliwości, precyzji i talentowi artystów - amatorów. Eksponowane obiekty zachwycają kolorytem, pomysłowością oraz bogatą wyobraźnią autorów. Zakres tematyczny prezentowanych prac jest bardzo szeroki -  pojawiają się reprodukcje rysunków, zdjęć oraz dzieł malarzy polskich i zagranicznych m.in. Zdzisława Beksińskiego, Wojciecha Kossaka czy Claude’a Moneta; nie brakuje również haftów wykonanych na podstawie własnych, oryginalnych projektów. Licznie reprezentowane są także przedmioty należące do kategorii sztuki użytkowej – serwety, bieżniki, biżuteria oraz ubrania z motywami hafciarskimi.

Głównym organizatorem konkursu, fundatorem nagród oraz wydawcą towarzyszącego wystawie katalogu jest firma DMC – Creative World, producent nici oraz artykułów dla przemysłu włókienniczego. Organizatorem wystawy jest Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wystawa będzie czynna do 11 listopada 2018 r.

Protokół obrad jury z listą nagrodzonych dostępny jest tutaj. 

Zobacz również


ETNO RETROSPEKCJA. SŁOWIAŃSKIE KORZENIE

Wystawa inspirowana tradycją dawnych Słowian. Za pomocą takiej formy jak odzież, plakat, fotografia czy tkanina twórcy wystawy odwołują się do kultury, natury i dawnych wierzeń.

Wystawa czynna do 12 maja 2019 r.

ZA WOLNOŚĆ

Projekt eksperymentalny zrealizowany we współpracy ze studentami z pracowni Dominiki Krogulskiej-Czekalskiej i Jakuba Stępnia Hakobo na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Wystawa czynna do 5 maja 2019 r.

JERZY ANTKOWIAK – MODA POLSKA

Ta historia rozpoczyna się w piwnicy domu Jerzego Antkowiaka w Komorowie. Właśnie tam projektant Tomasz Ossoliński odkrył imponujące archiwum ubrań z metką Mody Polskiej.

NIEMAPA ŁÓDŹ. NA TROPIE SZTUKI

Zapraszamy na wystawę prezentującą sztukę w przestrzeni miejskiej w sposób interaktywny i skierowany do całych rodzin.

Metamorfizm

Magdalena Abakanowicz odcisnęła wyraźny ślad w światowej sztuce tkaniny dzięki prezentacji swoich przemyśleń, idei i osiągnięć na kilku edycjach legendarnego Biennale Tkaniny w Lozannie