Archiwum wystaw


Inspirujemy kolorem„Inspirujemy kolorem” to ogólnopolska wystawa o charakterze konkursowym, od siedmiu lat ciesząca się powodzeniem i renomą wśród artystów – amatorów. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną 223 obiekty nadesłane przez 140 hafciarek i hafciarzy z całego kraju. Jury konkursu ogłosi nazwiska laureatów podczas wernisażu, 12 października o godz. 13. Oprócz nagród w konkursie głównym przyznane zostaną także wyróżnienia w konkursie biżuterii „Osobiste inspiracje” oraz nagroda za najlepszy debiut, którą jest 24-karatowe pasemko.

Wystawy haftu to przede wszystkim hołd złożony niezwykłej cierpliwości, precyzji i talentowi artystów - amatorów. Eksponowane obiekty zachwycają kolorytem, pomysłowością oraz bogatą wyobraźnią autorów. Zakres tematyczny prezentowanych prac jest bardzo szeroki -  pojawiają się reprodukcje rysunków, zdjęć oraz dzieł malarzy polskich i zagranicznych m.in. Zdzisława Beksińskiego, Wojciecha Kossaka czy Claude’a Moneta; nie brakuje również haftów wykonanych na podstawie własnych, oryginalnych projektów. Licznie reprezentowane są także przedmioty należące do kategorii sztuki użytkowej – serwety, bieżniki, biżuteria oraz ubrania z motywami hafciarskimi.

Głównym organizatorem konkursu, fundatorem nagród oraz wydawcą towarzyszącego wystawie katalogu jest firma DMC – Creative World, producent nici oraz artykułów dla przemysłu włókienniczego. Organizatorem wystawy jest Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wystawa będzie czynna do 11 listopada 2018 r.

Protokół obrad jury z listą nagrodzonych dostępny jest tutaj. 

Zobacz również


ETNO RETROSPEKCJA. SŁOWIAŃSKIE KORZENIE

Wystawa inspirowana tradycją dawnych Słowian. Za pomocą takiej formy jak odzież, plakat, fotografia czy tkanina twórcy wystawy odwołują się do kultury, natury i dawnych wierzeń.

WĄTKI I SPLOTY

Tytułowe wątki i sploty z jednej strony stanowią podstawę konstrukcji tkaniny, decydują o jej materialności oraz wytrzymałości, z drugiej zaś mogą stanowić o przebiegu i trwałości życia jednostki.

INSTALACJA MASQUEMASK AUTORSTWA JAIME HAYON

Koncepcją instalacji MASQUEMASK jest stworzenie szeregu masek/twarzy inspirowanych jego grafikami oraz osobistym trójwymiarowym wszechświatem, kolorem, liniami i motywami. To podróż po powierzchni oddziałującej z formą. 

100 FLAG NA 100-LECIE PRAW WYBORCZYCH POLEK

Wystawa jest pokłosiem artystycznego happeningu „Marsz 100 FLAG”, jaki odbył się w Warszawie w listopadzie 2018 z okazji setnej rocznicy zdobycia przez Polki praw wyborczych.

Wystawa czynna do 12 maja 2019 r.

ZA WOLNOŚĆ

Projekt eksperymentalny zrealizowany we współpracy ze studentami z pracowni Dominiki Krogulskiej-Czekalskiej i Jakuba Stępnia Hakobo na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.