Wystawa stała


Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX w. Prezentacja maszyn w ruchuBudynek D, parter

Ogłuszający hałas i stukot maszyn, zapach rozgrzanego smaru, ogromne hale z setkami krosien. Tak wyglądały łódzkie tkalnie na przełomie XIX i XX wieku. Wystawa przybliża nie tylko realia, ale i klimat codziennej, niezwykle trudnej i wymagającej pracy tkacza. Prezentacja maszyn w ruchu zwykle robi na zwiedzających duże wrażanie, tym bardziej, że dopełniają ją także elementy scenograficzne ekspozycji – makrofotografie wielkiej XIX-wiecznej tkalni.

W stosunku do współczesnych krosna były jeszcze niezbyt skomplikowane technicznie, a im prostsze urządzenie, tym więcej czynności musiał wykonać człowiek i tym większymi umiejętnościami się wykazać. Praca ta wymagała więc doświadczenia i koncentracji – tkacz wszystkie czynności musiał wykonywać szybko i pewnie.

Prezentację maszyn w ruchu planowano zorganizować w muzeum już w latach 60. XX wieku. Wtedy bez większych problemów można było zdobyć XIX-wieczne maszyny, wyremontować je i uruchomić. Jednak muzeum nie dysponowało jeszcze przestrzenią odpowiednią do tego typu wystawy. Mieściło się w najstarszym skrzydle Białej Fabryki o nadwyrężonej już wtedy drewnianej konstrukcji. Wstrząsy i drgania, które powstają podczas pracy maszyn mogłyby ją jeszcze bardziej osłabić. Przestrzeń znalazła się w 2008 roku, kiedy po gruntownym remoncie oddano do użytkowania najmłodsze, silne konstrukcyjnie skrzydło, dziś określane jako budynek D. Wtedy jednak trudne okazało się pozyskanie kompletnych, sprawnych technicznie krosien i dużego zapasu części wymiennych, koniecznych zarówno podczas remontu jak i w perspektywie eksponowania maszyn w ruchu przez kolejne lata. W końcu się udało.

W tej chwili na wystawie pracuje jedenaście maszyn, w tym sześć krosien, dwie przewijarki, dwie cewiarki i wielka szydełkarka cylindryczna (produkująca dzianiny). 

Wystawa dostępna od wtorku do soboty.

Prezentacja maszyn w ruchu rozpoczyna się co pół godziny, począwszy od godziny otwarcia ekspozycji w danym dniu.

Zobacz również


ŁÓDZKIE MIKROHISTORIE. LUDZKIE MIKROHISTORIE

Wystawa stała opowiada historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców.

Google Arts & Culture

Tkaniny odzieżowe projektu Anny Brokowskiej, efektowne ubiory z łódzkiego Domu Mody „Telimena” czy ubrania szyte na miarę przez rzemieślników i „domowe krawcowe” - to wszystko na największej wirtualnej wystawie poświęconej stylowi.

KOTŁOWNIA – muzeum interaktywne

Filmy, animacje, quizy, aplikacje i gry – w zrewitalizowanej kotłowni dawnej fabryki Ludwika Geyera, wykorzystujemy najnowsze technologie, żeby opowiadać o historii przemysłu włókienniczego oraz samej Białej Fabryki i rodziny Geyerów w sposób atrakcyjny, angażujący zwiedzających w każdym wieku.