Kolekcja współczesnej tkaniny artystycznej


 



Kolekcja tkanin współczesnych jest największą, reprezentatywną ilustracją najnowszej historii polskiej tkaniny artystycznej tworzonej po 1945 roku. Obejmuje dzieła ponad 450 twórców, związanych ze wszystkimi ośrodkami kultywującymi sztukę włókna w Polsce (Kraków, Warszawa, Łódź, Wybrzeże, Poznań, Wrocław). Zawiera dokonania czterech pokoleń najwybitniejszych artystów polskich, prekursorskie, ikoniczne dzieła „polskiej szkoły tkaniny” i prace obecnie wyznaczające kierunki poszukiwań w sztuce tkaniny. Należące do naszych zbiorów gobeliny i kilimy w nowatorskich interpretacjach, reliefy, trójwymiarowe rzeźby tkackie i instalacje były podziwiane i nagradzane na międzynarodowych wystawach: w Lozannie – poczynając od przełomowego pierwszego biennale w 1962 roku, w Łodzi – na organizowanym od 1972 roku Międzynarodowym Triennale Tkaniny, w Wenecji, São Paulo i Kioto. W skład kolekcji współczesnej wchodzi też gromadzony od 1983, dynamicznie w ostatnich latach uzupełniany, liczący ponad 430 obiektów, zespół miniatur tkackich.

Kolekcja obejmuje również charakterystyczne dla lat 40. - 60. XX w. tkaniny dekoracyjne, wielkoformatowe i kameralne: zespoły tkanin żakardowych, podwójnych, oraz malowanych i drukowanych, a także tkaniny nicielnicowe, sumaki, hafty, dywany autorskie i pierwowzory przemysłowe oraz kilimy i gobeliny projektowane dla spółdzielni rękodzieła ludowego i artystycznego zrzeszonych w Cepelii. Najobszerniejszą grupę tkanin dekoracyjnych stanowią realizacje Spółdzielni Artystów „Ład” (1926-1996) w Warszawie. Kolekcję dopełnia zespół malarstwa na jedwabiu – wyraz poszukiwań twórczych z lat 90. XX w.

Efektem międzynarodowych kontaktów i aktywności muzeum, organizatora Międzynarodowego Triennale Tkaniny, jest zespół unikatowych kompozycji tkackich blisko 200 twórców zagranicznych, liczący obecnie przeszło 230 prac. Kolekcji tkanin współczesnych towarzyszą materiały dokumentacyjne, m.in. archiwa autorskie L. Kintopfa i H. Karpińskiej-Kintopf, Z. Matuszczyk-Cygańskiej i Z. Sutego.

Dowiedz się więcej


Kolekcja

Muzeum techniki i przemysłu, sztuki, designu, mody, historii regionu, etnograficzne… Dzięki niezwykle bogatym i zróżnicowanym zbiorom Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest po trosze każdą z tych instytucji.