Projekty 2025


 

  • „Metamorphosis of Workwear”

Projekt „Metamorphosis of Workwear” obejmuje organizację rezydencji dla 18 projektantów z 6 krajów w Chemnitz, Łodzi, Gabrowie, Manchesterze, Miluzie i Tampere – miejscach, które łączy wspólna historia rozwoju i upadku wielkiego przemysłu. Stworzone przez artystów ubiory, inspirowane industrialnym dziedzictwem i współczesnymi przemianami wspomnianych miast, zaprezentowane zostaną publiczności w Chemnitz, Łodzi i Gabrowie na przestrzeni 2025 oraz 2026 roku. Wystawom towarzyszył będzie program adresowany do lokalnych społeczności.

Przedsięwzięcie, dofinansowane przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa, jest wynikiem współpracy między Muzeum Przemysłu w Chemnitz, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Christo i Jeanne-Claude Center w Gabrowie. Partnerami projektu są także Muzeum Pracy Werstas w Tampere i organizacja Proforma z Manchesteru; instytucjami wspierającymi  - Textile Printing Museum i Motoco Art Space w Miluzie. Przedsięwzięcie, realizowane w okresie 1.11.2024 – 31.05.2026, jest częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Chemnitz 2025.

 

  • Projekt „The Look: wystawa na temat funkcji pracy przymusowej oraz produkcji tekstyliów w narodowosocjalistycznych Niemczech”

EDUKACJA DLA ŻYWEJ PAMIĘCI 2024: HISTORIA LOKALNA

Przedmiotem projektu jest przygotowanie i udostępnienie wystawy nt. roli ubioru w getcie łódzkim wraz programem towarzyszącym oraz broszurą edukacyjną. Ekspozycja ukaże niezmapowane dotychczas zagadnienie roli ubioru w łódzkim getcie podczas II wojny światowej – przez pryzmat systemu przymusowej pracy dla Rzeszy przy produkcji odzieży, która zgodnie ze strategią przyjętą przez Judenrat, miała zapewnić przetrwanie. Narracja wystawy obejmie zarówno perspektywę systemową, jak i indywidualną – ukazującą osobiste praktyki związane z odzieżą. Archiwalne obiekty z czasów Zagłady oraz materiały multimedialne zestawione zostaną z pracami współczesnych artystów, łączącymi historyczny wymiar wystawy z problemami współczesnego świata.

Dofinansowano ze środków Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość“ (Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“) w ramach programu „Historia lokalna”.

 

 

 

  • Tkająca inteligencja - instalacja Agnieszki Pilat w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Instalacja Agnieszki Pilat "Tkająca inteligencja" to innowacyjny projekt artystyczny, w którym czworonożny robot Spot, specjalnie zaprogramowany i nauczony przez artystkę tkania metodą tuftingu, naniesie wzory na rozpostartym w przestrzeni płótnie. W ciągu sześciu tygodni w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi powstanie gobelin symbolizujący połączenie tradycji rzemiosła z nowoczesną automatyzacją i sztuczną inteligencją. Instalacja nawiązuje do historycznego krosna żakardowego, będącego prekursorem pamięci komputerowej i zestawia mechaniczny design robotów z miękkością tkaniny, prowokując refleksję nad przemianami pracy maszyn oraz etycznymi aspektami rozwoju AI. Projekt podejmuje także temat obaw związanych z automatyzacją, utratą miejsc pracy i zmieniającą się rolą człowieka wobec inteligentnych technologii, tworząc poetycki dialog między przeszłością a przyszłością pracy i kreatywności.

Sfinansowano ze środków Fundacji Artystyczna Podroż Hestii.

Partnerami projektu są Fundacja Artystyczna Podroż Hestii i Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A.