Aktualności


Krosno „Kruschego” znów działa



Uruchomiona maszyna to krosno mechaniczne czółenkowe, zwane potocznie krosnem „Kruschego”. Zostało wyprodukowane w „Fabryce Maszyn i Odlewni Żelaza Waldemar Krusche”, w Pabianicach w latach 30. XX wieku. Po II wojnie światowej krosno najpierw pracowało w Pabianickich Zakładach Przemysłu Bawełnianego Pamotex. Do zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi trafiło w 2002 roku przekazane przez Katedrę Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. W muzeum, jeszcze do niedawna, krosno można było oglądać na wystawie „Dawne zakłady Ludwika Geyera”. Teraz można je także usłyszeć. By mogło zostać uruchomione – należało dokonać wymiany niektórych części i podzespołów, przygotować maszynę najpierw technicznie, a potem jeszcze technologicznie. 

Obecnie w Sali Maszyn, którą stworzył Pan Józef Kłosińki można zobaczyć 11 w pełni sprawnych urządzeń: sześć krosien, dwie przewijarki, dwie cewiarki i wielką szydełkarkę cylindryczną. Wystawę można oglądać na parterze budynku D we wtorki i środy w godzinach 9.00-17.00 natomiast w czwartek, piątek i sobotę od 12.00 do 19.00.

CZYTAJ RÓWNIEŻ


Wywiad z Arkadiusem

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Marcina Różyca, kuratora wystawy "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje" z Arkadiuszem Weremczukiem.

"Xawery Wolski: Sploty” – publikacja o roli kunsztu i rzemiosła w sztuce współczesnej

„Xawery Wolski: Sploty” - nowa publikacja naukowa pod redakcją Jarosława Lubiaka