Archiwum wystaw


Inspirujemy kolorem



„Inspirujemy kolorem” to ogólnopolska wystawa o charakterze konkursowym, od siedmiu lat ciesząca się powodzeniem i renomą wśród artystów – amatorów. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną 223 obiekty nadesłane przez 140 hafciarek i hafciarzy z całego kraju. Jury konkursu ogłosi nazwiska laureatów podczas wernisażu, 12 października o godz. 13. Oprócz nagród w konkursie głównym przyznane zostaną także wyróżnienia w konkursie biżuterii „Osobiste inspiracje” oraz nagroda za najlepszy debiut, którą jest 24-karatowe pasemko.

Wystawy haftu to przede wszystkim hołd złożony niezwykłej cierpliwości, precyzji i talentowi artystów - amatorów. Eksponowane obiekty zachwycają kolorytem, pomysłowością oraz bogatą wyobraźnią autorów. Zakres tematyczny prezentowanych prac jest bardzo szeroki -  pojawiają się reprodukcje rysunków, zdjęć oraz dzieł malarzy polskich i zagranicznych m.in. Zdzisława Beksińskiego, Wojciecha Kossaka czy Claude’a Moneta; nie brakuje również haftów wykonanych na podstawie własnych, oryginalnych projektów. Licznie reprezentowane są także przedmioty należące do kategorii sztuki użytkowej – serwety, bieżniki, biżuteria oraz ubrania z motywami hafciarskimi.

Głównym organizatorem konkursu, fundatorem nagród oraz wydawcą towarzyszącego wystawie katalogu jest firma DMC – Creative World, producent nici oraz artykułów dla przemysłu włókienniczego. Organizatorem wystawy jest Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wystawa będzie czynna do 11 listopada 2018 r.

Protokół obrad jury z listą nagrodzonych dostępny jest tutaj. 

Zobacz również


Spiritbox

Wystawa jest efektem rocznych warsztatów organizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wspólnie z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

W KRATKĘ

Robotnicza chusta stała się punktem wyjścia do stworzenia wystawy, która zainaugurowała działalność przestrzeni ekspozycyjnej w niedawno wyremontowanej willi letniskowej będącej częścią Muzeum. Jest to miejsce, które ma służyć przede wszystkim dzieciom oraz ich najbliższym – rodzicom, opiekunom, nauczycielom.

Xawery Wolski. Sploty

Xawery Wolski to artysta znany na świecie głównie dzięki swoim monumentalnym rzeźbom. Wystawa w CMWŁ prezentuje nieznane dotąd szerzej wątki twórczości artysty. Wybrane prace skupiają się wokół szeroko rozumianego tematu splatania i nawiązują do tradycyjnych technik włókienniczych, takich jak wiązanie, tkanie, sznurowanie, dzianie czy szydełkowanie.

DRUGA SKÓRA

Wystawa Druga skóra stanowi efekt międzynarodowego projektu Struktury przeplatania, tkanina jako materiał, metoda, nośnik organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Szkołę Doktorską ASP im. Jana Matejki w Krakowie i Uniwersytet w Bergen — Wydział Sztuk Pięknych, Muzyki i Projektowania.

Nowy rozdział

Projekt Nowy rozdział to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.