Archiwum wystaw


WĄTKI I SPLOTY



18 maja - 21 lipca 2019 r.
Budynek D, III piętro

 

Tytułowe wątki i sploty z jednej strony stanowią podstawę konstrukcji tkaniny, decydują o jej materialności oraz wytrzymałości, z drugiej zaś mogą stanowić o przebiegu i trwałości życia jednostki. Przypadek, sploty rozmaitych okoliczności, wątki losu łączą ludzi, wpływają na ich wybory lub narzucają rozwiązania. Niewątpliwie mają wpływ na nas na każdym etapie życia, pozostają w pamięci, wywołują wspomnienia.

Na wystawie prezentowane są prace, które opierają się na takiej właśnie interpretacji owych charakterystycznych dla obszaru tkaniny określeń. To opowieści wizualne ujęte w kontekście wzajemnej korelacji, poplątania, zbiegu okoliczności. Czasem wynikają z osobistych doświadczeń, czasem są to urywki z codzienności – niedopowiedziane i urwane, a czasem ciągi zdarzeń zdające się nie mieć końca. Tak jak nić wątku. Bywa, że te doświadczenia zawierają jakiś nadzwyczajny, nadprzyrodzony wręcz  aspekt, wymykający się spod kontroli  lub pozostający poza zrozumieniem, a zmaterializowane stają się fetyszem lub amuletem. Bywa, że nici losu, swobodne wątki, sploty okoliczności zaciskają się w węzły trudne do rozwiązania i sami musimy się z tym zmagać.

Wystawa pedagogów oraz przyjaciół Katedry Fotografii i Multimediów Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi .

Wystawa towarzyszy 18. Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi, którego hasło przewodnie brzmi: "Supernatural/Nadprzyrodzone".

Artyści: Anita Osuch, Dagmara Bugaj, Marek Domański, Agnieszka Chojnacka, Dominika Sadowska, Maciej Rawluk, Maciej Bohdanowicz, Artur Chrzanowski, Łukasz Ogórek&Małgorzata Górska-Ogórek, Anna Bąk&Weronika Bet, Michał Jankowski&Maciej Zakrzewski

 

Identyfikacja graficzna: Krystian Berlak

Kurator: Artur Chrzanowski

Producent: Karolina Melon

Zobacz również


Spiritbox

Wystawa jest efektem rocznych warsztatów organizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wspólnie z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

W KRATKĘ

Robotnicza chusta stała się punktem wyjścia do stworzenia wystawy, która zainaugurowała działalność przestrzeni ekspozycyjnej w niedawno wyremontowanej willi letniskowej będącej częścią Muzeum. Jest to miejsce, które ma służyć przede wszystkim dzieciom oraz ich najbliższym – rodzicom, opiekunom, nauczycielom.

Xawery Wolski. Sploty

Xawery Wolski to artysta znany na świecie głównie dzięki swoim monumentalnym rzeźbom. Wystawa w CMWŁ prezentuje nieznane dotąd szerzej wątki twórczości artysty. Wybrane prace skupiają się wokół szeroko rozumianego tematu splatania i nawiązują do tradycyjnych technik włókienniczych, takich jak wiązanie, tkanie, sznurowanie, dzianie czy szydełkowanie.

DRUGA SKÓRA

Wystawa Druga skóra stanowi efekt międzynarodowego projektu Struktury przeplatania, tkanina jako materiał, metoda, nośnik organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Szkołę Doktorską ASP im. Jana Matejki w Krakowie i Uniwersytet w Bergen — Wydział Sztuk Pięknych, Muzyki i Projektowania.

Nowy rozdział

Projekt Nowy rozdział to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.