Aktualności


100 tysięcy dolarów dla CMWŁ



Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Do Muzeum zgłosiła się osoba mieszkająca w Japonii, która po wizycie w Łodzi na 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny zdecydowała się wesprzeć działalność merytoryczną instytucji. Hojność prywatnego sponsora okazała się ogromna, bo przekazana kwota, która już wpłynęła na konto muzeum, to 100 000 dolarów. Środki te zostaną przeznaczone na wystawy związane z tkaniną artystyczną.

16. Międzynarodowe Triennale Tkaniny było pod wieloma względami wyjątkowe: wzbogacona formuła, prezentacja skupiona wokół tematu przewodniego, opieka kuratorska Marty Kowalewskiej i bezpośredni kontakt z artystami. Zmiany te pozytywnie ocenili nie tylko widzowie wystawy, ale także profesjonaliści od lat związani z tkaniną artystyczną. Wśród nich znalazła się Hiroko Watanabe – japońska artystka, profesor Uniwersytetu Tama Art w Tokio, jurorka wielu wystaw oraz konkursów międzynarodowych, która odwiedziła Polskę podczas otwarcia 16. MTT. Doceniając znaczenie Triennale oraz zaangażowanie Muzeum w popularyzację zjawisk związanych z medium tkaniny, artystka postanowiła przekazać na rzecz Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi dotację w wysokości 100 000 dolarów.

- Czujemy się zaszczyceni tym pięknym gestem – mówi Aneta Dalbiak, Dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Przekazane środki pomogą nam w realizacji kolejnych przedsięwzięć mających na celu popularyzację dokonań i zjawisk w dziedzinie tkaniny artystycznej.

Międzynarodowe Triennale Tkaniny to najstarsza i najważniejsza prezentacja zjawisk związanych z tkaniną artystyczną, która odbywa się nieprzerwanie od 45 lat, a swym zasięgiem obejmuje artystów z całego świata. Łódzkie Triennale w ciągu swego istnienia wyrosło na największą i najbardziej reprezentatywną wystawę poświęconą tkaninie. To także prestiżowy konkurs, podczas którego międzynarodowe jury składające się z wybitnych ekspertów przyznaje medale i wyróżnienia.

Każda kolejna edycja gromadzi coraz więcej zwiedzających – obecną odwiedziło już niemal 30 tysięcy zwiedzających. Aktualna wystawa konkursowa porusza ważne tematy cywilizacyjne i udowadnia, że współczesna tkanina jako medium w niczym nie odbiega od innych nośników artystycznych i wpisuje się w szeroki kontekst sztuki współczesnej, będąc świetnym narzędziem do kreowania obrazu świata, w którym żyjemy. 16. Międzynarodowe Triennale Tkaniny można zobaczyć już tylko do 26 lipca.

- Prace przedstawione na tegorocznym Triennale reprezentują różne obszary kulturowe i skupiają się wokół jednego wątku, jakim jest „Przekraczanie granic”. Ten temat zawiera w sobie wiele problemów współczesności, które redefiniują znaczenie tożsamości naszej cywilizacji, grup etnicznych, społecznych czy każdego z nas z osobna. Przedstawione prace okazały się szczególnie aktualne
w czasach izolacji, poruszając ponadczasowe wątki komunikacji międzyludzkiej, więzi, które nas łączą, a jednocześnie dystansu, który nas dzieli
– mówi Marta Kowalewska, główna kurator CMWŁ oraz juror i kurator 16. MTT.

W roku 2020 przypada jubileusz 60-lecia Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Pod wieloma względami jest on szczególny dla Muzeum – finał przełomowej edycji Triennale, zakończenie procesu modernizacji muzealnych przestrzeni i ambitne plany na kolejne wystawy. W tym roku czeka nas bowiem wystawa projektu „Punkty Widzenia. Młodzi o Triennale”, jubileuszowa „Działy otwarte / Działy zamknięte” oraz wyczekiwana wystawa stała w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej.