Łódzki Park Kultury Miejskiej


 Łódzki Park Kultury Miejskiej (dawniej Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej) zabiera zwiedzających w niezwykłą podróż w czasie. Na jego terenie znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku. Okazała willa letniskowa, drewniany kościół, cztery domy rzemieślników, piętrowy dom czynszowy oraz budynek przystanku tramwajowego są rozmieszczone wzdłuż dwóch brukowanych „kocimi łbami” uliczek. Budynki zostały przeniesione z różnych miejsc w Łodzi oraz jej okolic. Dobrano je tak, żeby jak najlepiej i najpełniej reprezentowały dawną, drewnianą architekturę miasta. Starannie odnowione i częściowo zrekonstruowane tworzą niezwykłą przestrzeń, sprzyjającą rodzinnym spacerom.

O historii i architekturze obiektów znajdujących się na terenie Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej przeczytasz w e-przewodniku CMWŁ.

 

"Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" to nowa wystawa stała zrealizowana w 5 domach na terenie Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej. opowiada historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Losy bohaterów ukazane są na przestrzeni XIX i XX w. na tle zdarzeń historycznych i społecznych. Inspiracją dla tych mikrohistorii były rodzinne wspomnienia, pamiętniki i wywiady, będące zapisem historii mówionych najstarszych mieszkańców Łodzi. Dowiedz się więcej.

   

Dowiedz się więcej


Konteksty historyczne

Zestaw artykułów dotyczących dziejów Łodzi, pozwalających na lepsze zrozumienie szeroko rozumianych warunków życia w mieście w XIX i XX wieku.

Domy: Mikrohistore

Dla zwiedzających mikrohistorie są jak wehikuł czasu – pozwalają współuczestniczyć w dawnej rzeczywistości, doświadczyć małych światów „innych ludzi”.

Inwestycja ze środków unijnych

Renowacja elewacji Białej Fabryki, stworzenie magazynu studyjnego, przebudowa domów w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej – to tylko część prac, które zostaną zrealizowane w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.