Aktualności


 28.04.2022

Pomiędzy 25–27 kwietnia odbyło się w Bergen pierwsze z serii partnerskich spotkań kuratorek i kuratorów projektu, w którym wzięli udział Anne Szefer Karlsen, Tim Parry-Williams, Marta Kowalewska i Magdalena Ziółkowska, która tak opisuje przebieg wizyty:

Na Wydziale Sztuk Pięknych, Muzyki i Designu Uniwersytetu w Bergen zwiedzaliśmy Pracownię Tkaniny Artystycznej oraz spotkaliśmy się z zespołem odpowiedzialnym za powstanie i koordynację kolejnych działań w ramach projektu m.in. rezydencji planowanej na sierpień 2022 roku oraz międzynarodowej wystawy z udziałem polskich i norweskich studentów i absolwentów uczelni. 

Na grupowej wystawie „Picnic” zorganizowanej w Kunsthall Bergen (kuratorka: Randi Grov Berger) oglądaliśmy prace dyplomowe absolwentów, zaś w ramach researchu do wystawy międzynarodowej odwiedziłyśmy w pracowniach Toril Johannessen i Kioshiego Yamamoto. Toril Johannessen pracuje w tym momencie nad ukończeniem tkaniny “Gruppebilde Bergen”, powstającej jako zamówienie do przestrzeni Urzędu Miasta Bargen i przedstawiającej portrety mieszkańców miasta wygenerowane dzięki algorytmowi na podstawie faktycznych fotografii. Z kolei Kioshi Yamamoto pokazywał nam zarówno kimona i chińskie malowane jedwabie, wielkoformatowe żakardy, jak i projekty powstające obecnie do kilku wystaw. 

Kuratorki i kuratorzy projektu, od lewej: Magdalena Ziółkowska, Anne Szefer Karlsen, Marta Kowalewska i Tim Parry-Williams, fotografia: Bjarte Bjørkum.

Czółenka i krosno w jednej z pracowni tkaniny na Uniwersytecie w Bergen, fot. M. Ziółkowska.

Krosno żakardowe w jednej z pracowni tkaniny na Uniwersytecie w Bergen, fot. M. Ziółkowska.

Czólenka i krosno żakardowe w jednej z pracowni tkaniny na Uniwersytecie w Bergen, fot. M. Ziółkowska.

Krosna w jednej z pracowni tkaniny na Uniwersytecie w Bergen, fot. M. Ziółkowska.

Kiyoshi Yamamoto i Marta Kowalewska w pracowni artysty, fot. M. Ziółkowska

Artysta Kiyoshi Yamamoto w swojej pracowni (http://www.kiyoshiyamamoto.com/) fot. M. Ziółkowska

Dowiedz się więcej