Aktualności


165 000 ZŁOTYCH DOFINANSOWANIA DLA CMWŁ165 000 złotych to środki, jakie pozyskało Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi z programu „Wspieranie działań muzealnych” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymane dofinansowanie pomoże w realizacji nowej wystawy stałej „Miasto – Moda – Maszyna. Przemysł włókienniczy w Łodzi oraz przemysł odzieżowy w Polsce”.

Wystawa wypełni trzy kondygnacje najstarszego skrzydła Białej Fabryki – budynku A, który przeszedł kompleksową modernizację w ramach projektu dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Osią narracji będzie szeroko rozumiany przemysł włókienniczy, który w XIX i XX w. kształtował oblicze Łodzi, wpływał na jej sytuację gospodarczą, społeczną i kulturową, a także stymulował rozwój przemysłu odzieżowego w Polsce. Każde z pięter poświęcone będzie jednemu z trzech wątków tematycznych takich jak: maszyny i techniki włókiennicze, historia Łodzi oraz wzornictwo i moda. Bogate i unikatowe zbiory CMWŁ posłużą do pokazania historii i rozwoju przemysłu włókienniczego w szerszym kontekście. Dzięki temu odwiedzający będą mogli prześledzić cały proces produkcyjny, poczynając od naturalnych surowców, a kończąc na tematyce gotowych wyrobów przemysłu tekstylnego, czyli tkanin i ubiorów.

Wystawa będzie miała charakter interaktywny. Dopełnieniem prezentacji będą filmy, aplikacje, materiały dźwiękowe i animacje zaprezentowane za pomocą narzędzi multimedialnych. Muzealne obiekty zostaną udostępnione do bezpośredniego kontaktu z widzami. Zwiedzający będą mogli dotknąć surowców, materiałów i tkanin oraz spróbować swoich sił przy wykorzystaniu znajdujących się na ekspozycji maszyn. Do dyspozycji zwiedzających dostępne będzie “laboratorium tkaniny”, kino oraz przestrzeń do odpoczynku, w tym również strefa dla najmłodszych.