Aktualności


Antoni Starczewski. TranspozycjeJuż wkrótce uruchomimy nową e-wystawę na portalu Digitex. Wirtualna ekspozycja "Antoni Starczewski. Transpozycje" przybliży sylwetkę artysty oraz wybór jego najciekawszych prac ze zbiorów CMWŁ i Fundacji Signum.

W tym roku przypada dwudziesta rocznica śmierci Antoniego Starczewskiego, artysty, który śmiało eksplorował obszary sztuk wizualnych, muzyki, języka. Badał możliwości różnych środków wyrazu, wykorzystując specyfikę danego medium do rozwijania swoich koncepcji artystycznych. Fascynowała go przy tym idea transpozycji języka z jednego medium w drugie. Poszukiwał dróg zamiany kształtu na dźwięk za pomocą fotokomórki, realizował monumentalne kompozycje ceramiczne, tłumacząc na ten język muzyczne rytmy, zgłębiał tajniki sztuki tkackiej, aby w twórczy sposób wykorzystać jej materialność.

Zapytany w 1975 roku na łamach „Projektu", czy któraś z uprawianych przez niego dyscyplin ma znaczenie wiodące, odpowiedział: „Znaczenie wiodące miała niewątpliwie rzeźba, która nasunęła mi pomysły tkackie. Te wpłynęły z kolei na rzeźbę i grafikę”.

Multimedialna prezentacja pozwoli na prześledzenie ewolucji myśli i procesu formowania się spójnej wykładni filozoficznej. Wirtualna prezentacja opowie o sylwetce i niezwykłej artystycznej drodze Antoniego Starczewskiego, zaprezentuje cyfrowe archiwalia i kuratorski wybór prac opatrzonych metadanymi i opisami
popularnonaukowymi. 

--

Kuratorzy wystawy:

Marta Kowalewska
Grzegorz Musiał