Aktualności


"Chusta" duetu Kosmos Project - nowa rzeźba w CMWŁPodczas wizyty w CMWŁ koniecznie sprawdźcie dokładnie okolice zabytkowej willi Szai Światłowskiego! W jej sąsiedztwie znajduje się nowa rzeźba – „Chusta” – inspirowana historią naszego miasta.

Ewa Bochen i Maciej Jelski tworzący wspólnie Kosmos Project na co dzień projektują meble, dywany, tkaniny czy kwietniki – tym razem przygotowali plenerową rzeźbę-instalację.  Poprzez swą ażurową formę i pofalowany kształt wydaje się lekka i elastyczna, choć wykonana została z metalu i łańcuchów.

Instalacja ma interaktywny, intuicyjny i sensualny charakter. Autorzy chcieli aby „Chusta” stanowiła zaproszenie do zabawy dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, natomiast dla dorosłych odbiorców, w tym także seniorów, pamiętających Łódź robotniczą – ma stać się okazją do refleksji nad przemysłową historią miasta, rolą robotnic w kształtowaniu  tożsamości Łodzi oraz postindustrialnym dziedzictwem. Jak widzicie na zdjęciach – pierwsi użytkownicy skorzystali z możliwości, jakie daje instalacja – można na nią wchodzić, dotykać, stukać, słuchać czy bujać łańcuchami!

Inspiracją dla rzeźby są znajdujące się w zbiorach CMWŁ kraciaste chusty robotnic łódzkich, będące popularnym w XIX i w pierwszej połowie XX wieku dodatkiem do damskiego stroju. Ażur instalacji symbolizuje wzór na chuście, natomiast tło tkaniny tworzy natura – w zależności od pory roku będzie zmieniał się zarówno jej kolor, jak i faktura.

--

„Chusta” Kosmos Project – zakup projektu i realizacja rzeźby w przestrzeni Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej

Dofinansowano w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022” oraz ze środków Miasta Łodzi.

fotografie: duet HaWa