Aktualności


CMWŁ nagrodzone "Doskonałością mody" miesięcznika "Twój styl"Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zostało nagrodzone w konkursie Doskonałość Mody 2023 miesięcznika "Twój STYL”. To już druga prestiżowa nagroda, którą łódzkie muzeum otrzymało w ostatnich dniach.

Muzeum od lat konsekwentnie buduje unikatową kolekcję polskiej mody tworzonej po 1989 roku.  W zbiorach instytucji znajdują się m.in. prace takich projektantów, jak MMC Design, Gosia Baczyńska, Rad Duet, Ania Kuczyńska, Mikołaj Żurek czy Arkadius. Taki zbiór nie powstał jeszcze w żadnym innym muzeum w Polsce.

Doskonałość Mody 2023 miesięcznika "Twój STYL" to konkurs organizowany od 1999 roku. To jedno z najważniejszych wydarzeń modowych w Polsce. Jury ocenia najlepsze kolekcje tworzone z artystami, ciekawe projekty ubrań i dodatków, ważne inicjatywy oraz kampanie promujące cenne wartości. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otrzymało nagrodę w kategorii miejsce.

Muzeum zostało docenione za wkład w prezentowanie polskiej mody współczesnej, dokonań polskich projektantów oraz zjawisk ukazujących modę jako ważną część dziedzictwa kulturowego. To miejsce otwarte na nowe inicjatywy, które w sposób odważny łączą świat kultury, mody i sztuki, ukazując je z różnych perspektyw i w szerszym kontekście.

O wyniku decydowało jury, w którego skład weszli m.in. Kasia Sokołowska, reżyserka pokazów mody, projektantka Ania Kuczyńska, dziennikarka modowa Harel, doktor Janusz Noniewicz, kierownik Katedry Mody ASP w Warszawie, wokalistki Mela Koteluk i Natalia Szroeder oraz redaktorki czasopisma Twój STYL.

Jubileuszowa gala z okazji 25-lecia konkursu odbyła się w Warszawie, a uświetnił ją pokaz kolekcji MMC Design, duetu absolwentów Katedry Ubioru ASP w Łodzi.

A już za 3 miesiące (od 9 czerwca) w muzeum będzie można obejrzeć największą w historii instytucji ekspozycję poświęconą współczesnemu projektantowi – Arkadiusowi i zarazem pierwszą na świecie wystawę podsumowującą twórczość projektanta. Patronem medialnym wystawy jest „Vogue Polska”.