Aktualności


CYKL „CAŁUNY” PROF. WOJCIECHA SADLEYA W ZBIORACH MUZEUMZbiory tkaniny artystycznej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa powiększyły się o cykl „Całuny” autorstwa profesora Wojciecha Sadleya. Zrealizowane w technice malowanego jedwabiu prace stanowią refleksję nad przemijaniem, odnoszą się do śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, ale także zmartwychwstania człowieka. Przywołują wspomnienie wojny i bliskich artysty, których ta wojna zabrała. „Całuny” są rodzajem śladu, jaki pozostaje po nas tu na ziemi, gdy naszej duszy już nie ma. Sadley wchodzi w polemikę z potocznym twierdzeniem, że „starość Panu Bogu się nie udała”. Uważa wręcz przeciwnie – udała się bardzo, gdyż niesie wspomnienia, dystans i spokój. Jednak często nie potrafimy jej docenić i zaakceptować.

Stworzony w 2012 roku cykl składa się z dwunastu prac i jest wyrazem poszukiwań w obszarze materii i formy, podczas których artyście od lat towarzyszy motyw całunu. Poprzedzony licznymi szkicami i projektami powstał w tydzień i stanowi spójną, zamkniętą wypowiedź artystyczną. Trzy tkaniny, wybrane przez Bratumiłę Leligdowicz, prezentujemy w witrynie na parterze budynku D do 25 listopada 2018 r.

Wojciech Sadley urodził się 3 kwietnia 1932 r. w Lublinie. Jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz oraz Wydziału Malarstwa w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1960-1968 pracował w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, zaś w 1968 r. został wykładowcą na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP, w której od 1973 r. kierował Katedrą Tkaniny Eksperymentalnej. W roku 1983 uzyskał tytuł profesora. W 1988 r. został wykładowcą również na Wydziale Artystyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu oraz w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu, w której prowadzi Katedrę Malarstwa. Jest laureatem wielu krajowych i zagranicznych wyróżnień, nagród i odznaczeń, m.in. srebrnego medalu na 8. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi. Brał udział w 200 wystawach indywidualnych (w tym 50 w Polsce) oraz w 500 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Uprawia rysunek, malarstwo, collage, witraż, tkaninę unikatową i eksperymentalną oraz kompozycję przestrzenną.

Zakup prac został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

CZYTAJ RÓWNIEŻ


100 tysięcy dolarów dla CMWŁ

Darczyńcą prof. Hiroko Watanabe – japońska artystka, profesor Uniwersytetu Tama Art w Tokio, jurorka wielu wystaw oraz konkursów międzynarodowych.

Geyer Music Factory dopiero w 2021

Nie odbędzie się tegoroczna edycja GMF, zapraszamy w 2021 roku!

Nowe dni otwarcia – czwartek-niedziela

W związku z intensywnymi pracami wewnątrz muzeum od 7 lipca CMWŁ będzie dostępne dla zwiedzających w dniach czwartek-niedziela.