Aktualności


NOWE PRACE W KOLEKCJI WSPÓŁCZESNEJ TKANINY ARTYSTYCZNEJ CMWŁZ radością informujemy, że powiększa się kolekcja współczesnej tkaniny artystycznej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi! A to wszystko dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – w ramach programu „Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej 2023”.

To już kolejny etap rozbudowy kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej CMWŁ stanowiącej reprezentatywny przegląd polskiej tkaniny tworzonej po 1945 roku. Efektem międzynarodowych kontaktów i aktywności muzeum jest również zespół unikatowych tkanin blisko 200 twórców zagranicznych, liczący obecnie przeszło 230 prac.

Różnorodne i sukcesywnie pozyskiwane dzieła nie tylko wzbogacają wystawy stałe i czasowe, ale są również wykorzystywane przy realizacji programów edukacyjnych i badawczych, podnosząc tym samym świadomość w odbiorze sztuki współczesnej.

Nasze zbiory powiększą się o trzy prace, które mogliście zobaczyć na wystawie 17. Międzynarodowego Triennale Tkaniny:

1. Moumita Basak, „Bez tytułu”, 2021.

2. Melania Toma, „Wirhina” z cyklu „Córki Pachy”, 2021.

3. Katarina Weslien, „Namiot nocny”, 2021.

--

Projekt: Rozbudowa kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – w ramach programu „Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej 2023". Dofinansowanie MKiDN: 140 000 PLN.