Aktualności


Oprowadzanie kuratorskie z Marcinem RóżycemZapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie jubileuszowej „Działy otwarte / Działy zamknięte”. Kurator wystawy Marcin Różyc oprowadzi zwiedzających po wystawie jubileuszowej „Działy otwarte / Działy zamknięte” dla której punktem wyjścia stały się refleksje nad historią instytucji, specyfiką kolekcji czy w końcu zmieniającą się rolą muzeów.

Marcin Różyc potraktował kolekcję jako laboratorium. Tu eksperymentował, tworzył nowe wątki narracyjne, konfrontacje i interpretacje będące efektem fascynacji zbiorami muzeum. Pierwszym impulsem był zachwyt, dopiero po nim wkroczyły narzędzia badawcze, dlatego zatarciu uległy podziały porządkujące kolekcje CMWŁ. Moda, odzież i stroje ludowe tworzą wspólne instalacje z tkaninami przemysłowym, tkaninami artystycznymi i sztuką współczesną. Narracja Różyca prowokuje nowe interpretacje.

"Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, jego historia i zbiory, były dla mnie ogromnym odkryciem. Światowej klasy tkanina artystyczna. Najciekawsze zbiory mody i odzieży w Polsce. Przepastny zbiór tkanin użytkowych i przemysłowych. Międzywojenne i PRL-owskie eksperymenty z motywami ludowymi i patriotycznymi. Pamiątki po łódzkich włókniarkach. Malownicza i monumentalna architektura. CMWŁ to ocean pełen inspiracji i jedno z najciekawszych muzeów na świecie. Rzeczy, które pokazuję na wystawie, to tylko ułamek tego, co mnie zachwyciło. O tym zachwycie opowiada część ekspozycji zatytułowana Telimena.Laboratorium"
(M. Różyc).

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 12 marca (piątek) o godzinie 17:00
Bilety: normalny 15 zł | ulgowy 10 zł 
Limit osób: 25 

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

Kup bilet na oprowadzanie kuratorskie

Podczas oprowadzania obowiązuje reżim sanitarny (maseczki, zachowanie dystansu).