Aktualności


„POLISH (CALIFORNIA) DREAM” – PREZENTACJA KOLEKCJI DYPLOMOWEJJuż od dzisiaj, 3 czerwca, w gablocie na parterze budynku D, możecie oglądać trzy sylwetki z kolekcji „Polish (California) Dream” autorstwa Wiktorii Łaskawiec. Artystka jest absolwentką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych i to właśnie prace pochodzące z kolekcji będącej częścią dyplomu licencjackiego eksponowane są w CMWŁ. Kolekcja prezentowana jest w ramach przeglądu zorganizowanego z okazji 75-lecia istnienia Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi – co dwa tygodnie prezentowane są najciekawsze kolekcje, przedmioty i zjawiska projektowe stworzone przez wykładowców, studentów i absolwentów Instytutu Ubioru.

Kolekcja opowiada o polskim społeczeństwie lat 70. XX wieku, o osobach zafascynowanych obietnicą sławy, rozrywki i luksusu pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych, swoistej krainy szczęścia. Zjawisko to określa się mianem kalifornijskiego snu. Inspiracjami do stworzenia kolekcji było malarstwo Davida Hockneya oraz twórczość Henryka Stażewskiego i Władysława Strzemińskiego. Na formę sylwetek wpłynął styl twórców i twórczyń polskiej sceny jazzowej z okresu PRL-u. Jednym z elementów tej estetyki były obszerne garnitury z „Zachodu” – opisuje Wiktoria Łaskawiec.

Prezentacja jest częścią dyplomu licencjackiego, który powstał w Pracowni Projektowania Ubioru II dr hab. Małgorzaty Czudak, prof. uczelni i dr. Michała Szulca. Promotor: dr Michał Szulc.

 

Opieka merytoryczna ekspozycji: Marcin Różyc, dr Michał Szulc

Opieka scenograficzna: Magdalena Gonera