Aktualności


Portal DIGITEX.cmwl.plMamy przyjemność zaprezentować Państwu nowy portal internetowy przygotowany przez zespół Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi służący udostępnieniu w zdigitalizowanej formie unikalnych zbiorów Muzeum z obszaru włókiennictwa i tkaniny. Platforma DIGITEX.cmwl.pl umożliwia nieograniczony dostęp do najciekawszych i najcenniejszych elementów naszej kolekcji opatrzonych interesującymi komentarzami. W ramach prezentacji pierwszej części projektu goście portalu obejrzeć mogą 1200 obiektów z opisami (w tym 50 katalogów wydanych przez CMWŁ na przestrzeni lat 1961-1976), a także zwiedzić cyfrową wystawę „Stworzone w odrodzonej Polsce”, na którą składa się 100 obiektów w specjalnie zaaranżowanej wirtualnej przestrzeni oraz teksty kuratorskie.

Na 2019 rok zaplanowaliśmy prezentację kolejnych 1225 obiektów, współpracę z Muzeum Miasta Łodzi i Archiwum Państwowym w Łodzi przy opracowaniu wystawy cyfrowej „Made in Łódź”, a także rozbudowę edukacyjnej części projektu.

Trzyletni projekt realizowany jest od 2017 roku dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymanemu w ramach programu „Kultura cyfrowa”.