Aktualności


Portret Heleny GeyerPortret Heleny Geyer, żony Gustawa Geyera, syna protoplasty wielkiego rodu łódzkich przemysłowców, można oglądać do 31 marca tego roku, w budynku Kotłowni czyli muzeum interaktywnego.

Obraz został namalowany w 1928 roku przez Wacława Dobrowskiego, cenionego malarza i rysownika, zasłużonego dla rozwoju kulturalnego Łodzi w dwudziestoleciu międzywojennym. Utrzymywał się z portretowania łodzian z różnych warstw społecznych ale też znane są jego wizerunki Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz odwiedzających Łódź aktorów teatralnych, malował również pejzaże i sceny rodzajowe. Portret Heleny Geyer jest typowym dla łódzkiego okresu twórczości artysty, który zawsze starał się oddawać charakter i nastrój portretowanej przez siebie postaci.  Od momentu powstania obraz cały czas był w posiadaniu rodziny i dotąd nie był wcześniej publicznie prezentowany. Dzięki uprzejmości prawnuczki Heleny Geyer portret przez dwa miesiące będzie gościć w przestrzeniach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Helena Anna Geyer, urodziła się 27 października 1855 roku w Skęczniewie. W 1873 roku wyszła za mąż za 11 lat starszego od siebie Gustawa Geyera, syna Ludwika Geyera pierwszego łódzkiego fabrykanta, który w 1837 roku wybudował Białą Fabrykę. Helena z Gustawem byli małżeństwem przez 20 lat. Doczekali się dziewięciorga dzieci. W 1914 roku w wieku blisko 60 lat, Helena zaczęła spisywać swoje wspomnienia, które stanowią świadectwo minionej epoki. Są zapisem gwałtownych zmian jakie rozgrywały się na przełomie XIX i XX w. Helena Geyer doskonale odtwarza atmosferę minionych lat, przełamując również stereotypowe postrzeganie życia burżuazji.                        

CZYTAJ RÓWNIEŻ


100 tysięcy dolarów dla CMWŁ

Darczyńcą prof. Hiroko Watanabe – japońska artystka, profesor Uniwersytetu Tama Art w Tokio, jurorka wielu wystaw oraz konkursów międzynarodowych.

Geyer Music Factory dopiero w 2021

Nie odbędzie się tegoroczna edycja GMF, zapraszamy w 2021 roku!

Nowe dni otwarcia – czwartek-niedziela

W związku z intensywnymi pracami wewnątrz muzeum od 7 lipca CMWŁ będzie dostępne dla zwiedzających w dniach czwartek-niedziela.