Aktualności


Postępują prace nad zabytkową willąZabytkowa willa z Rudy Pabianickiej odzyskuje blask! Na dzisiejszej konferencji prasowej opowiedzieliśmy o postępach w pracach konserwatorskich. Dotychczas wymieniono deski, zatroszczono się o stolarkę okienną, przywrócono witraż. Za nami jest już 60% prac nad elewacją willi i 30% zadań związanych ze stolarką. O szczegółach robót opowiedział Sławomir Ostrowski (Przedsiębiorstwo Konserwacji Obiektów Zabytkowych). Plany na zagospodarowanie willi, w tym stworzenia w niej kawiarni, przedstawiła zastępca dyrektora CMWŁ Magda Komarzeniec. Renowacja obiektu współfinansowana jest przez Miasto Łódź, które na dzisiejszej konferencji reprezentowała wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Willa należała do Szai Światłowskiego, który kupił ją dla swojej żony, Klary. Zanim trafił do łódzkiego skansenu, budynek znajdował się w Rudzie Pabianickiej.

Renowacja obiektu jest częścią realizowanej w CMWŁ inwestycji pn. „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia”. Całkowita wartość projektu wynosi 15 458 994,85 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.