Aktualności


Pożegnanie Bogusława KowalewskiegoZ żalem żegnamy Bogusława Kowalewskiego, wybitnego twórcę, ważną postać współczesnej tkaniny artystycznej.

Bogusław Kowalewski ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie był studentem profesor Teresy Tyszkiewicz. Przez wiele lat zajmował się grafiką użytkową i wystawienniczą, także scenografią. Tworzył biżuterię artystyczną. Oboje z żoną, Dobrosławą Kowalewską, projektowali i realizowali kostiumy filmowe. Od 1974 roku zajmował się tkaniną artystyczną. W Jego twórczości tradycyjne tkackie surowce oddawały pierwszeństwo skórze, włosiu i monofilamentom syntetycznym. Z warsztatową biegłością wydobywał walory materiałów, kształtując oryginalne przestrzenne formy na pograniczu tkaniny i rzeźby. Jego kompozycje – choć syntetyczne, lapidarne – nie sprowadzają się do wyabstrahowanych geometrycznych układów. Odnoszą się do zjawisk kultury, mają organiczny wymiar, są metaforyczną opowieścią o naturze, pochwałą materii, z której powstały.

Artysta prezentował swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i ważnych zbiorowych prezentacjach współczesnej sztuki tkaniny. Między innymi brał udział w 2., 6. i 11. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (1975, 1988, 2004 – zdobył wyróżnienie honorowe). W 2013 roku wydarzeniem w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi była retrospektywna wystawa Dobrosławy i Bogusława Kowalewskich. Czuliśmy się zaszczyceni przyjaźnią artysty. Będzie nam brakowało spotkań z Nim i rozmów.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się jutro (14 października) o godz. 14.00 na Starym Cmentarzu w Łodzi. Składamy nasze najgłębsze kondolencje żonie Artysty, Pani Dobrosławie Kowalewskiej, oraz ich bliskim.

CZYTAJ RÓWNIEŻ


Brygada techniczna i ekipa porządkowa CMWŁ

W jubileuszowym cyklu prezentujemy zespół CMWŁ.

Dział Inwentaryzacji

W jubileuszowym cyklu prezentujemy zespół CMWŁ

Textile Culture Net

CMWŁ we współpracy z międzynarodowymi instytucjami daje początek nowej inicjatywie

Opiekunowie ekspozycji

W jubileuszowym cyklu prezentujemy zespół CMWŁ