Aktualności


Prace Lidii Cankovej i Rad Duetu trafiły do zbiorów CMWŁZbiory odzieży CMWŁ powiększyły się o „Sylwetkę Kryształową” autorstwa Rad Duetu oraz ubiory unikatowe z lat 1981-1994 Lidii Cankovej.

„Sylwetka Kryształowa” z kolekcji „Irena” z 2022 roku stanowi przykład wysokiego krawiectwa – została wykonana z niezwykłą precyzją i starannością, jaką cechują się kolekcje haute couture. W naszych zbiorach znajduje się już „Wiesia” Rad Duetu, będąca współczesną wariacją na temat polskiego folkloru, inspirowana tradycją i wspomnieniami z dzieciństwa.

Duży indywidualizm w wykonaniu cechuje ubiory artystki Lidii Cankovej, która przez lata związana była z łódzkim środowiskiem artystycznym. Obok tkaniny unikatowej w spektrum jej zainteresowań są również ubiory unikatowe, będące wyrazem jej twórczych poszukiwań. W przeciwieństwie jednak do tkaniny, która jest przykładem artystycznej twórczości, ubiór ma charakter czysto użytkowy.

--

Nazwa projektu: "Zakup kolekcji ubiorów unikatowych Lidii Cankovej i Sylwetki Kryształowej autorstwa Rad Duet"

Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów "Rozbudowa zbiorów muzealnych".  Kwota dofinansowania 27 992 PLN netto.

 

--

Fotografie: Agnieszka Ambruszkiewicz