Aktualności


Prace nad nową wystawą w CMWŁDopiero co zakończyliśmy budowę wystawy stałej w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej, a już ruszamy do kolejnych wyzwań. Nasz zespół kuratorski pracuje obecnie nad nową wystawą w CMWŁ. Wystawę „Miasto – Moda – Maszyna. Przemysł włókienniczy w Łodzi oraz przemysł odzieżowy w Polsce” będzie można zobaczyć jesienią 2021 roku, ale już dzisiaj uchylamy rąbka tajemnicy.

Oś narracji wystawy stanowi szeroko rozumiany przemysł włókienniczy, który w XIX i XX w. kształtował oblicze Łodzi, wpływał na jej sytuację gospodarczą, społeczną i kulturową, a także stymulował rozwój przemysłu odzieżowego w Polsce.

Bogate i unikatowe zbiory CMWŁ posłużą do pokazania historii i rozwoju przemysłu włókienniczego w szerszym kontekście. Dzięki temu odwiedzający będą mogli prześledzić cały proces produkcyjny, poczynając od naturalnych surowców, a kończąc na tematyce gotowych wyrobów przemysłu tekstylnego, czyli tkanin i ubiorów. Pozwoli to zaprezentować widzowi procesy, zjawiska oraz konteksty społeczno-kulturowe, które odegrały istotną rolę w historii łódzkiego przemysłu włókienniczego, a także w rozwoju polskiego przemysłu odzieżowego i zachodzących pomiędzy nimi relacji. Wystawa przypomni o wydarzeniach, zakładach, przedsiębiorstwach oraz instytucjach, funkcjonujących na przestrzeni wieków w Łodzi.

Nowoczesna, interaktywna ekspozycja umiejscowiona zostanie na 3 kondygnacjach najstarszego budynku Białej Fabryki. Każde z pięter będzie poświęcone jednemu z trzech wątków tematycznych takich jak: maszyny i techniki włókiennicze, historia Łodzi oraz wzornictwo i moda. Do dyspozycji zwiedzających dostępne będzie “laboratorium tkaniny”, kino oraz przestrzeń do odpoczynku, w tym również strefa dla najmłodszych.

Wystawa zostanie wzbogacona programem towarzyszącym: oprowadzaniami kuratorskimi, wykładami i warsztatami.

Zespół kuratorski: Aneta Dmochowska, Marcin Gawryszczak, Anna Grala, Magdalena Rosiak, Agata Śródkowska.

--

Wystawa powstaje w przestrzeniach budynku A, zmodernizowanych w ramach projektu „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia” dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość całkowita projektu to 15 470 925, 23 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559, 18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376, 63 zł.