Aktualności


Textile Culture NetCentralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi we współpracy z międzynarodowymi instytucjami daje początek nowej inicjatywie – Textile Culture Net. To ukierunkowany na poszukiwanie nowych możliwości dla sztuki i kultury tkaniny roczny program realizowany w świecie cyfrowym ponad granicami.

 

Cztery instytucje związane z medium tkaniny - Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, CHAT (Centre for Heritage, Arts and Textile) w Hongkongu, Lottozero w Prato oraz TextielMuseum w Tilburgu – wyruszą w długą, twórczą, opartą na współpracy podróż przez świat tkaniny artystycznej i dizajnu, która rozpocznie się 20 października 2020 roku. Wbrew pandemii COVID-19 i ogólnoświatowym zasadom zachowania dystansu społecznego instytucje te wspólnie powołały do życia nową inicjatywę pod nazwą Textile Culture Net. To program obejmujący cykl wystaw online oraz międzynarodowe forum wymiany idei, interpretacji i różnorodnego rozumienia i spojrzenia na twórczość związaną z tkaniną.

Historycznie produkcja wyrobów włókienniczych jawi się jako działalność wspólnotowa, w której niezbędne są umiejętności i wiedza pochodzące od rolników, przędzarzy, tkaczy i barwiarzy, poznających nowe techniki i wzory w różnych miejscach. Historia rozwoju włókiennictwa idzie w parze z rozwojem technologii. Wytwórczość ta stanowiła główną siłę napędową rewolucji przemysłowej w rozmaitych ośrodkach, zawsze też z nią wiązało się stosowanie innowacyjnych metod, by stworzyć nowe materiały do wielorakich zastosowań, na przykład w medycynie, sporcie czy architekturze.

Doceniając złożony charakter tkaniny oparty na współdziałaniu oraz stosowanie w tej wytwórczości nowych technologii, wspomniane cztery instytucje wykorzystają współczesne technologie cyfrowe, aby połączyć swoje unikalne treści, kolekcje, a także wiedzę i zaangażowanie ludzi, którzy je tworzą. Tym samym zapewnią szerszej widowni możliwość czerpania radości ze sztuki i wzornictwa dzięki świeżemu spojrzeniu na tkaninę. Jednocześnie napiszą nowy rozdział w zakresie pracy kuratorskiej i kierunku programowego dla współczesnych instytucji związanych z tym medium.

Współpracę zainauguruje 2 grudnia 2020 pierwsza z czterech wystaw online nawiązująca do ekspozycji „About About A Worker”, która jest kuratorowana przez Lottozero. Wszystkie zaangażowane w ten projekt instytucje przedstawiają własne spojrzenie na problem statusu robotników i ich pracy poprzez obiekty z obszaru mody i wzornictwa. Wystawa online będzie prezentowana na kontach Instagramowych instytucji pod wspólnym hasztagiem #TextileCultureNet.

Programy online będą realizowane przez rok. Tak ukształtowany zostanie nowy rodzaj współpracy instytucjonalnej pomiędzy małymi i średnimi muzeami i centrami sztuki. Celem jest, by stały się one bardziej integracyjne, efektywne i by pomóc im w dynamicznym rozwoju.

Tkanina towarzyszyła ludzkości od zawsze, otulając nasze wrażliwe ciała, sycąc oczy kolorami. Nie bez znaczenia był też jej haptyczny charakter. Przewidując wpływ, jaki sfera cyfrowa wywrze na sztukę, wzornictwo i praktyki muzealne, na pozór stojący w sprzeczności z sensualnym doświadczaniem tekstyliów Textile Culture Net będzie poszukiwać na płaszczyźnie cyfrowej nowych możliwości dla sztuki i kultury tkaniny.

Szczegółowe informacje na temat Textile Culture Net

Data:

Od 20 października 2020 r.

Miejsce:

 

Konta na Instagramie:

Instagram

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

www.instagram.com/centralnemuzeumwlokiennictwa

CHAT

www.instagram.com/mill6chat

Lottozero

www.instagram.com/lottozero

TextielMuseum

www.instagram.com/textielmuseum

#TextileCultureNet na Instagramie

 

O INSTYTUCJACH:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Polska

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi prezentuje tkaninę w szerokim spektrum znaczeń i idei. Łączy niezwykle bogatą historię przemysłu włókienniczego Łodzi z artystycznym wizjonerstwem dwudziestowiecznych twórców, którzy rozpropagowali sztukę tkaniny na świecie.

Muzeum prowadzi działalność o charakterze wystawienniczym i edukacyjnym, angażując się w projekty interdyscyplinarne, jak również o charakterze naukowo-badawczym. Posiada imponującą kolekcję tkaniny artystycznej, obiektów związanych z historią włókiennictwa, bogate i zróżnicowane zbiory tkaniny przemysłowej, odzieży i akcesoriów z różnych okresów. Od 1972 r. organizuje Międzynarodowe Triennale Tkaniny – obecnie najstarszy na świecie cykl wystaw związanych z medium tkaniny.

Strona internetowa: www.cmwl.pl

IG: https://www.instagram.com/centralnemuzeumwlokiennictwa/

FB: https://www.facebook.com/cmwllodz

Prasa: Sylwia Meyer-Olejarczyk, Specjalista ds. Promocji i Marketingu, s.meyer@cmwl.pl, tel. +48 509 360 945

 

CHAT (Centre for Heritage, Arts and Textile) w Hongkongu, Chiny
CHAT stanowi część projektu ochrony dziedzictwa The Mills, dawnych przędzalni bawełny Nan Fung Textiles w Tsuen Wan. Poprzez wielopłaszczyznowe programy kuratorskie, obejmujące wystawy i programy edukacyjne, CHAT pragnie stać się ośrodkiem sztuki, który splata twórcze doświadczenia dostępne dla wszystkich, zapraszając gości do obcowania z duchem innowacyjnej spuścizny hongkońskiego przemysłu włókienniczego oraz do włączenia się w dyskusje i do udziału w inspirujących podróżach, w których przeplatają się sztuka współczesna, wzornictwo i tradycja.

Strona internetowa: www.mill6chat.org

IG: www.instagram.com/mill6chat

FB: www.facebook.com/mill6chat

Prasa:

Mention PR Consultants Limited

 

Danny Cheng | danny.cheng@mansumpr.com | +852 3749 9878| +852 9035 4994

 

Christy Mo | christy.mo@mansumpr.com | +852 3749 9878| +852 9315 0111

 

Lottozero w Prato, Włochy
Lottozero to centrum wzornictwa oraz sztuki i kultury tkaniny, a także otwarte laboratorium, gdzie można eksperymentować z tekstyliami, wspólną przestrzenią projektową i przestrzenią wystawienniczą.

Mieszczące się w Prato (Włochy), jednym z najważniejszych okręgów przemysłu włókienniczego w Europie, Lottozero pełni funkcję zarówno centrum kreatywności, jak i studia projektowego. Jego misją jest stworzenie żyznego środowiska dla badań nad tekstyliami i eksperymentów w sferze wzornictwa i sztuki, a także międzynarodowej bazy dla tworzenia sieci kontaktów w sektorze włókienniczym.

Strona internetowa: www.lottozero.org

IG: www.instagram.com/lottozero

FB: www.facebook.com/lottozero

Prasa: Tessa Moroder, Współzałożycielka i Prezes Lottozero, tessa@lottozero.org / Tel. +39 340 2787854

 

TextielMuseum w Tilburgu, Holandia
Holenderskie TextielMuseum to miejsce, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o tkaninie w zakresie wzornictwa, sztuki, mody, dziedzictwa przemysłowego i innowacji. Muzeum mieści się w dawnej fabryce włókienniczej i oferuje unikalne połączenie inspirujących wystaw i programów edukacyjnych. To także TextielLab specjalizujące się w badaniach nad tkaninami i ich produkcją. W laboratorium artyści, projektanci i architekci o międzynarodowej sławie pracują nad innowacyjnymi projektami w zakresie tekstyliów, które później można oglądać na wystawach, pokazach mody i w budynkach publicznych na całym świecie.

Strona internetowa: www.textielmuseum.nl

IG: www.instagram.comnl/textielmuseum

Prasa: communicatie@textielmuseum.nl

CZYTAJ RÓWNIEŻ


Brygada techniczna i ekipa porządkowa CMWŁ

W jubileuszowym cyklu prezentujemy zespół CMWŁ.

Dział Inwentaryzacji

W jubileuszowym cyklu prezentujemy zespół CMWŁ

Opiekunowie ekspozycji

W jubileuszowym cyklu prezentujemy zespół CMWŁ