Aktualności


Urodziny Geyera7 stycznia 1805 urodził się Ludwik Geyer – założyciel pierwszej łódzkiej fabryki, jednocześnie pierwszej w Królestwie Polskim fabryki włókienniczej o napędzie parowym. Geyer był pionierem, który odcisnął trwały ślad na rozwoju Łodzi, wprowadzając ją w erę przemysłową. Biała Fabryka, wybudowana przez Geyera, do dziś służy Łodzi, choć już w zupełnie innej roli – od ponad 60 lat mieści się w niej Centralne Muzeum Włókiennictwa.

CMWŁ zaprasza do świętowania 217. urodzin Ludwika Geyera. W programie znajdziecie warsztaty (dla małych i dużych), a także oprowadzania kuratorskie  tegoroczne wydarzenia skupione będą wokół nowej wystawy stałej Mɪᴀsᴛᴏ – Mᴏᴅᴀ – Mᴀsᴢʏɴᴀ. 

Wszystko to w czwartek, 6 stycznia.

Bilet wstępu na wystawy stałe ("Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistrorie" oraz Mɪᴀsᴛᴏ – Mᴏᴅᴀ – Mᴀsᴢʏɴᴀ) kosztuje tego dnia 5 zł. 
 

PROGRAM URODZIN:

              10.00 – Otwarcie CMWŁ
10.00 – 11.30 – Warsztaty rodzinne: Blask neonu
Warsztaty dla dzieci 9-12 lat wraz z opiekunami. Na warsztaty obowiązują zapisy.

10.00 – 11.30 – Warsztaty rodzinne: Mam tyle na głowie!
Warsztaty dla dzieci 6-8 lat wraz z opiekunami. Na warsztaty obowiązują zapisy.

10.30 – 12.00 – Oprowadzanie kuratorskie z tłumaczem PJM: "Mɪᴀsᴛᴏ – Mᴏᴅᴀ – Mᴀsᴢʏɴᴀ. Ziemia opowiedziana"
Trzy wątki tematyczne, trzy piętra i licząca ponad 2 500 m² przestrzeń wypełniona niemal 400 obiektami z kolekcji muzeum składają się na wielowątkową opowieść o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy. To historia o energii i dynamice miasta będącego w nieustannym ruchu, o jego wzlotach i upadkach oraz transformacjach warunkujących życie mieszkańców. O pomyśle kuratorskim na pierwszą taką wystawę o Łodzi opowie Agnieszka Wojciechowska-Sej.

12.00 – 13.30 – Oprowadzanie z tłumaczem PJM: „Od srebrnego pantofelka do sztandaru bez rewersu. Przygotowanie obiektów na wystawę Mɪᴀsᴛᴏ – Mᴏᴅᴀ – Mᴀsᴢʏɴᴀ
Agata Pawelec, kierowniczka Pracowni Konserwatorskiej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, zaprezentuje gościom najciekawsze eksponaty na wystawie pod kątem konserwatorskim. W szczególności skupi się na problemie rekonstrukcji, omawiając różne jej rodzaje dobierane w zależności od charakteru obiektu i związane z nimi trudności. Prezentacja obejmie kilka typów obiektów - wykonanych z tkaniny, papieru, metalu i obrazu na płótnie.

12.00 – 13.00 – Warsztaty: 3, 4, 5 w muzeum się wkręć!: Kapelusz czy melonik?
Warsztaty twórcze przeznaczony są dla dzieci w wieku 3-5 lat wraz z opiekunami. Na warsztaty obowiązują zapisy.

14.30 – 16.00 – Oprowadzanie: „Łódź pełna mody. Przemysł odzieżowy, handel i wzornictwo w PRL-u”
O modzie i wzornictwie PRL-u podczas oprowadzania po wystawie opowie Aneta Dmochowska – jedna z kuratorek ekspozycji oraz opiekunka kolekcji odzieży Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

16.00 – 17.30 – Oprowadzanie: „Łódź przemysłowa. Od tygrysa gospodarczego do enklawy bezrobocia”
Podczas oprowadzania przybliżona zostanie historia powstania, rozwoju i upadku łódzkiego przemysłu włókienniczego. Będzie to opowieść o fabrykach, ich właścicielach i warunkach pracy robotników odzwierciedlonych na wystawie. Oprowadzanie poprowadzi Marcin Gawryszczak, kurator wystawy oraz kierownik Działu Przemysłu Włókienniczego.
              19.00 – Zamknięcie CMWŁ

Wszyscy, którzy zechcą świętować z nami 217. urodziny Ludwika Geyera będą mogli spróbować ręcznie wyrabianej chałwy, wytwarzanej w łódzkiej fabryce Unitop (dawne zakłady Optima). Przy ul. A. Struga 61. od 1945 roku wyrabia się rzemieślniczymi metodami niesamowite słodkości – dziś głównie chałwę i sezamki. 

Jeżeli zgłodniejecie - zapraszamy do Klubokawiarni KIPISZ, znajdującej się w budynku pofabrycznej łaźni. Z okazji Urodzin Geyera przygotowali oni pradziwie łódzkie menu:

  • zalewajka;
  • bułki żulikowe;
  • marchewkowy piernik;
  • opiekana chałka.