Aktualności


Wernisaż wystawy "Fenomen polskiego kilimu"Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na otwarcie wystawy "Fenomen polskiego kilimu".

23 maja 2024 godz. 18:00

CMWŁ (budynek A, III piętro)

Łódź, ul. Piotrkowska 282

Wstęp wolny

Wystawa „Fenomen polskiego kilimu” przedstawi dwie dialogujące ze sobą kolekcje kilimów – ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i z kolekcji prywatnej historyka sztuki prof. Piotra Korduby. Prezentowane tkaniny to przykłady najciekawszych zjawisk polskiego kilimkarstwa rejestrowanych w XX i XXI wieku. Poprzez to zestawienie – nie tylko tkanin, ale też ich projektów – pokażemy, na czym polega fenomen kilimu w Polsce oraz jaki jest jego kod kulturowy.

▪Na ekspozycji będzie można obejrzeć ponad 50 kilimów autorstwa m.in. Bogdana Tretera, Romana Orszulskiego, Wandy Kosseckiej, Eleonory Plutyńskiej, Marii Bujakowej, Marii Łaszkiewicz czy Władysława Skoczylasa. Zobaczymy także realizacje współczesne, np. kilimy duetu Kosmos Project czy Splot.

Szeroki wybór prac zaprezentuje bogactwo i różnorodność polskiego kilimu przejawiające się w całej palecie barw i wzorów. Zobaczymy tu motywy roślinne, zwierzęce, geometryczne, zaczerpnięte z dawnej kultury ludowej i dworskiej oraz ornamentyki orientalnej.

Wystawa prześledzi drogę przemian kilimu na przestrzeni lat – podkreślając funkcje użytkowe i dekoracyjne, które pełnił w polskich domach oraz funkcję artystyczną, jako formę sztuki i przestrzeń artystycznego eksperymentu.

Wystawa będzie częścią programu towarzyszącego Łódź Design Festival.

--

Fenomen polskiego kilimu
23.05-18.08.2024

Kuratorka: Monika Kowalczyk
Konsultacja merytoryczna: Piotr Korduba, Marta Kowalewska
Współpraca: Katarzyna Biłas, Mateusz Knapiński, Izabela Suchan, Lidia Zganiacz
Koordynator: Przemysław Purtak
Architektura wystawy: Aneta Faner
Identyfikacja wizualna: GRETZYNGIER STUDIO Witold Gretzyngier