Aktualności


"Widzialne kobiety" – PREZENTACJA KOLEKCJI DYPLOMOWEJOd 14 września, w gablocie na parterze budynku D, możecie oglądać trzy sylwetki z kolekcji „Widzialne kobiety” Angeliki Rybak.  W ramach przeglądu zorganizowanego z okazji 75-lecia istnienia Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi co dwa tygodnie prezentowane są najciekawsze kolekcje, przedmioty i zjawiska projektowe stworzone przez wykładowców, studentów i absolwentów Instytutu Ubioru.

„Widzialne kobiety” to kolekcja we współczesnym stylu „power dressing”, która jest odpowiedzią na sytuację społeczną i kulturową kobiet. Inspiracjami do stworzenia kolekcji była książka pt. „Niewidzialne kobiety” autorstwa Caroline Criado Perez, która porusza kwestie nierówności i stereotypów płci, oraz zjawisko „power dressing” w latach 70 i 80 XX wieku.

Kolekcja ma charakter manifestu. Na formę autorskich druków na tkaninie wpływa gra słów „widzialne” i „niewidzialne”, która ma wzmocnić przekaz. Ogólny wygląd sylwetek o rozluźnionych, oversizowych fasonach, bez podkreślania kobiecej sylwetki, ukazuje silną, zdecydowaną i pewną siebie kobietę wolną od społecznie i kulturowo przyjętych norm płciowych.

Prezentacja jest częścią dyplomu magisterskiego, który powstał w Pracowni Projektowania Ubioru. Promotor: dr hab. Sylwia Romecka-Dymek, prof. nadzw.

Zapraszamy serdecznie.

--

Opieka merytoryczna: Marcin Różyc, dr Michał Szulc

Opieka scenograficzna: Magdalena Gonera