Aktualności


Wydarzenie Historyczne Roku - CMWŁ nominowane!Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi po raz kolejny zostało nominowane do prestiżowego konkursu „Wydarzenie Historyczne Roku” organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Muzeum z wystawą Mɪᴀsᴛᴏ–Mᴏᴅᴀ–Mᴀsᴢʏɴᴀ znalazło się wśród pięciu wybranych przez Kapitułę instytucji, które powalczą o wygraną w kategorii „Wystawa”.

„Wydarzenie Historyczne Roku” to konkurs nagradzający organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja.

W pierwszym etapie komisja konkursowa w składzie: prof. Jolanta Choińska-Mika – przewodnicząca Jury (Uniwersytet Warszawski, zastępca przewodniczącego Rady MHP), Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), dr Marek Mutor (dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski) zakwalifikowała 15 spośród niemal 200 projektów z kraju i zagranicy, w tym 5 w kategorii Wystawa.

O ostatecznych wynikach konkursu zadecydują głosy internautów. W tym etapie plebiscytu głosować mogą wszyscy. Głosowanie potrwa od 15 lipca do 15 sierpnia.

Jak zagłosować?

Wystarczy wejść na stronę:

http://whr.muzhp.pl/#vote

...i oddać głos w trzech kategoriach: edukacja, wydarzenie i wystawa (tutaj oczywiście wybieramy Mɪᴀsᴛᴏ–Mᴏᴅᴀ–Mᴀsᴢʏɴᴀ) – po zatwierdzeniu regulaminu i zgody na newsletter na podany adres email przyjdzie wiadomość z odnośnikiem, w który należy kliknąć aby potwierdzić głosowanie.

Wystawa Mɪᴀsᴛᴏ–Mᴏᴅᴀ–Mᴀsᴢʏɴᴀ, nagrodzona dotychczas Plastrem Kultury 2021, to wielowątkowa opowieść o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy. To historia o energii i dynamice miasta będącego w nieustannym ruchu, o jego wzlotach i upadkach oraz transformacjach warunkujących życie mieszkańców. Składają się na nią trzy wątki tematyczne, trzy piętra i licząca ponad 2 500 m² przestrzeń wypełniona niemal 400 obiektami z kolekcji muzeum.

Warto dodać, że podczas ubiegłorocznej edycji konkursu tytuł „Wydarzenia Historycznego Roku 2020” otrzymała inna wystawa Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” znajdująca się w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej.