Aktualności


Wystawa w CMWŁ zdobywa SYBILLĘWystawa stała Mɪᴀsᴛᴏ–Mᴏᴅᴀ–Mᴀsᴢʏɴᴀ w CMWŁ została uhonorowana Sybillą – najbardziej prestiżową nagrodą w polskim świecie muzealnym. Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów od ponad 40 lat nagradza i upowszechnia najwybitniejsze osiągnięcia ze wszystkich obszarów działalności muzealnej.

26 września w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie 42. edycji konkursu. Spośród setek zgłoszeń z całego kraju złożone z ekspertów jury pod kierownictwem prof. dr hab. Joanny Sosnowskiej z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie wyłoniło 15 najlepszych wystaw, projektów badawczych, konserwatorskich i edukacyjnych. W kategorii „nowe i zmodernizowane wystawy stałe” zwyciężyła ekspozycja Mɪᴀsᴛᴏ–Mᴏᴅᴀ–Mᴀsᴢʏɴᴀ Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

- Wygrana w konkursie Sybilla jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Dziękujemy Jury za docenienie wartości merytorycznej wystawy oraz pracy, jaką włożono w jej przygotowanie. Cieszymy się, że nasza ekspozycja spotkała się z uznaniem zarówno specjalistów, jak i publiczności odwiedzającej nasze muzeum – mówi Aneta Dalbiak, dyrektorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. 

Wystawa Mɪᴀsᴛᴏ–Mᴏᴅᴀ–Mᴀsᴢʏɴᴀ została otwarta pod koniec 2021 roku. Rozciągająca się na trzech piętrach i zajmująca ponad 2 500 m²  ekspozycja wypełniona niemal 400 obiektami z kolekcji muzeum jest wielowątkową opowieścią o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy. Pokazuje dzieje miasta w sposób przekrojowy, skupiając się na trzech wątkach tematycznych ujętych w tytule. We wrześniu tego roku wystawa została uznana Wydarzeniem Historycznym Roku 2021 w konkursie organizowanym przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl, a wcześniej Plastrem Kultury 2021 w kategorii „Wystawa roku”.

--
Mɪᴀsᴛᴏ–Mᴏᴅᴀ–Mᴀsᴢʏɴᴀ

Kuratorzy: Aneta Dmochowska, Marcin Gawryszczak, Anna Grala, Agnieszka Wojciechowska-Sej
Zespół scenograficzny pod kierownictwem Mai Pawlikowskiej: Filip Appel, Magdalena Gonera, Filip Finke
Koncepcja aranżacji wystawy: Filip Appel, Magdalena Gonera i Maja Pawlikowska
Projekt architektoniczno-budowlany: Justyna Olejnik
Grafika, dźwięk i multimedia: Filip Appel
Reżyseria światła: Artur Frątczak
Produkcja: Aleksandra Kmiecik, Paulina Kowalczyk, Karolina Melon, Mirosław Owczarek, Przemysław Purtak, Marcin Rodewald, Izabela Żak
Identyfikacja wizualna: Grupa Projektor
Współpraca: Katarzyna Biłas, Ewa Czesna, Andrzej Jankowski, Krzysztof Kierepa, Monika Kowalczyk, Magdalena Rosiak, Sebastian Weiss, Lidia Zganiacz
Promocja i marketing: Wojciech Kolis, Sylwia Meyer-Olejarczyk, Anna Perek-Kowalska
Konsultacje merytoryczne: Maria Nowakowska, Zbigniew Pietrzak, Stowarzyszenie Topografie, Marcin Szymański, Andrzej Wrzesień
Konserwacja obiektów: Agata Pawelec, Ewa Suchy, Justyna Czerwiowska, Marlena Wiśniewska
Brygada techniczna: Paweł Barski, Damian Krężel, Paweł Łuczyński, Sebastian Weiss, Wiesław Woszczak, Przemysław Żak
 

--

Wystawa powstaje w zmodernizowanym, najstarszym skrzydle Białej Fabryki. Inwestycja przeprowadzona została w ramach projektu pn. „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia”, który otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych 2021”.
Dofinansowanie MKiDN: 165 000 PLN netto. Całkowita wartość zadania: 367 402,29 PLN netto.

--

foto: Bartosz Bajerski