Aktualności


Zabytkowy kościół odrestaurowanyZ przyjemnością informujemy, że dobiegły końca prace renowacyjne zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli znajdującego się na terenie naszego skansenu. Modernizacja kosztowała 220 000 złotych i objęła odnowienie elewacji budynku, renowację stolarki drzwiowej i okiennej, obróbki blacharskie, naprawę cokołów i schodów. Budynek był ostatnim obiektem na terenie skansenu, który doczekał się bardzo potrzebnej renowacji.

Po trwających blisko 3 miesiące pracach konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych, drewniany kościół odzyskał dawny blask. Przywrócona została oryginalna kolorystyka budynku, odtworzona na podstawie archiwaliów. Miłośników sztuki na pewno ucieszy fakt, że odświeżono również znajdującą się nad wejściem polichromię z wizerunkiem patrona świątyni. Przy naprawie fundamentów budynku zastosowano specjalny system wentylacji i najwyższej jakości materiały odporne na działanie czynników zewnętrznych. Drewniany zabytek liczy ponad 170 lat. Do skansenu został przeniesiony w 2006 r. z Nowosolnej.

- Dla nas jest to niezwykle cenny obiekt, bo jedyny na terenie skansenu, który udało się odbudować w ponad 90% z zabytkowej tkanki. Jak policzyli konserwatorzy i wykonawcy prac w trakcie relokacji kościoła zdemontowano, przewieziono, zakonserwowano i ponownie złożono łącznie 4376 elementów – mówi Magda Komarzeniec, z-ca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Po otwarciu Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej kościół zostanie udostępniony zwiedzającym, powróci także możliwość organizowania w nim m.in. ślubów oraz koncertów, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Środki na zadanie pn. "Łódź, kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej (I poł. XIX w.): prace konserwatorskie" w wysokości 110 000 złotych udało się pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Ochrona zabytków 2020". Drugie 110 000 złotych pochodzi z budżetu miasta.